Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Micheil Saakaszwili szefem Wykonawczego Komitetu Reform na Ukrainie. Gruzja niezadowolona

Micheil Saakaszwili szefem Wykonawczego Komitetu Reform na Ukrainie. Gruzja niezadowolona

Fot. EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeńskyj 7 maja wyznaczył Micheila Saakaszwilego na stanowisko szefa Wykonawczego Komitetu Narodowej Rady Reform. Wcześniej takie stanowisko w ukraińskiej hierarchii władzy nie istniało.

W odpowiedzi na decyzję prezydenta Ukrainy minister spraw zagranicznych Gruzji Dawid Zalkaniani dzień później oświadczył, że zgodnie z decyzją gruzińskiego rządu Ambasador Tejmuraz Szaraszenidze pilnie został odwołany do Tbilisi w celu przeprowadzenia konsultacji.

Jednocześnie szef gruzińskiego rządu nie poddaje wątpliwoś strategiczne partnerstwo z Ukrainą z powodu, jak zaznaczył „niektórych nieodpowiedzialnych polityków”.

W 2018 roku tbiliski sąd miejski uznał Saakaszwilego  winnym nadużycia stanowiska służbowego i skazał go zaocznie na 3 lata więzienia. W tym samym roku sąd także uznał Saakaszwilego winnym  pobicia deputowanego Walerija Gelaszwili i skazał go na 6 lat pozbawienia wolności.

Słowo Polskie za: Ukrinform, 11 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *