Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Miasto Perejasław pozbędzie się przydomka „Chmielnicki”

Miasto Perejasław pozbędzie się przydomka „Chmielnicki”

26 października deputowani do Rady Miasta Perejasław Chmielnicki postanowili o powrocie  do starej nazwy Perejasław.

W uzasadnieniu decyzji czytamy, że „Perejasław to miasto, założone w 907 roku, które jest jednym z najstarszych miast Ukrainy”. Radni przygotują list do Kijowskiej Rady Obwodowej z prośbą o złożenie w parlamencie podania by zmiana nazwy miasta doszła do skutku.

Przydomek „Chmielnicki” miasto otrzymało w 1943 roku po zakończeniu niemieckiej okupacji. Wówczas sowieci tłumaczyli zmianę „uszanowaniem pamięci wielkiego syna ukraińskiego narodu… współtwórcy sojuszu rosyjskiego i ukraińskiego narodu- Bohdana Chmielnickiego”.

Pierwszą próbę zmienić nazwę w czasach niepodległości deputowani podjęli w 2000 r., lecz wówczas na przeszkodzie stanęli komuniści.

18 stycznia 1654 w Perejasławiu pomiędzy Kozakami i Bohdanem Chmielnickim , a Wasylem Buturlinem, występującym jako pełnomocnik cara Rosji Aleksego I, zawarto umowę, na mocy której Ukraina została poddana władzy cara Rosji.

Słowo Polskie, 30.10.17 r. 

lp 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code