Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Miastem partnerskim podolskiego Szarogrodu została polska Góra Kalwaria

Miastem partnerskim podolskiego Szarogrodu została polska Góra Kalwaria

Góra Kalwaria z lotu ptaka. Fot. http://www.polskaniezwykla.pl

Nowym miastem partnerskim gminy Góra Kalwaria, jak informuje „Przegląd Piaseczyński” Nr 168, zostanie ukraiński Szarogród.

Pod koniec września Rada Miejska Góry Kalwarii podjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy z Radą Miasta Szarogród w obwodzie winnickim na Ukrainie. Jej celem będzie rozwijanie wzajemnych kontaktów w zakresie realizacji wspólnych działań turystycznych i edukacyjnych, w tym również wymiana młodzieżowa.

Szarogród znajduje się na wschodnim Podolu, około 50 kilometrów od granicy z Mołdawią. Został założony w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, w czasach swojej świetności w czasach I RP był jednym z najważniejszych grodów i ośrodków handlowych Podola,

Obecnie mieszka tam około 7 tysięcy osób, to małe i ciche miasteczko. Do najważniejszych zabytków można zaliczyć: ruiny zamku, synagogę i sztetl (dużą część mieszkańców stanowili Żydzi], monaster św. Mikołaja, podziemia, a także kościół św. Floriana, niemal identyczny jak ten przy ul. Księdza Sajny w Górze Kalwarii.

Słowo Polskie, 14.10.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code