Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Metropolita Mieczysław Mokrzycki wyjaśnił aspiracje rzymskich katolików do odzyskania kościołów zagrabionych przez bolszewików

Metropolita Mieczysław Mokrzycki wyjaśnił aspiracje rzymskich katolików do odzyskania kościołów zagrabionych przez bolszewików

Fot. Wiara.pl

Arcybiskup Metropolita Lwowski Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie Mieczysław Mokrzycki prosi by Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka zwróciła tylko dwa kościoły, nie zaś 23, jak napisano wcześniej w jednym z rosyjskich wydań.

– Obecnie prosimy, aby grekokatolicy zwrócili nam chociażby dwa kościoły z wykazu świątyń, które kiedyś do nas należały. We Lwowie prosimy o jeden kościół – Ofiarowania Pańskiego (dawny kościół Matki Bożej Gromnicznej przy ul. Winniczenki 30). Nie są nam potrzebne wszystkie 23 kościoły, które są tutaj we Lwowie. Być może jeszcze „Świętej Elżbiety” (kościół św. Olgi i Elżbiety – Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego). W niektórych miastach: Brzuchowicach czy w Zimnej Wodzie są nasze kościoły sprzed II wojny światowej, jednak teraz musimy w tych miejscowościach budować nowe cerkwie aby przekazywać je grekokatolikom i odzyskać nasze – oświadczył Mieczysław Mokrzycki w rozmowie z dziennikarzami we Lwowie 10 października, informuje Leopolis news.

Jednocześnie podkreślił, że Kościół Rzymskokatolicki nadal będzie ubiegać się o świątynie zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem.

– Każde wyznanie, każdy zakon, grekokatolicy, rzymscy katolicy bądź protestanci mają swoją własność. Niezależnie gdzie – w Polsce czy na Ukrainie, czy też w Niemczech – jest to własność wyznań. Prezydent Ukrainy Kuczma kiedyś wydał zarządzenie o przywróceniu budynków sakralnych do własności tych wyznań, w posiadaniu których były od samego początku. Dotyczy to kościołów rzymskokatolickich, greckokatolickich lub kościołów innych wyznań. Wiele kościołów rzymskokatolickich przekazano grekokatolikom, prawosławnym i nawet protestantom. Zawsze będziemy ubiegać się o naszą własność, która nielegalnie była przekazana innym. Mamy do tego prawo. Chociaż nie wszystkie te kościoły są nam potrzebne, moglibyśmy je przekazać lub podarować innym – powiedział Lwowski Metropolita Kościoła Rzymskokatolickiego.

Irena Rudnicka, Słowo Polskie, 16.10.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *