Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Marszałek Senatu proponuje zwiększyć ilość ośrodków dla repatriantów

Marszałek Senatu proponuje zwiększyć ilość ośrodków dla repatriantów

Fot. zw.lt

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że dwa ośrodki dla repatriantów w Polsce to zdecydowanie za mało.

„Chciałbym, aby w Polsce było 16 ośrodków dla repatriantów – po jednym w każdym województwie” – mówił w wywiadzie dla PAP Karczewski w trakcie XXII Forum Polonijnego w Toruniu, odbywającego się pod hasłem „Patriotyzm w kulturze i tradycji narodowej” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Karczewski stwierdził, że widać trend większego zainteresowania Polską młodych Polaków mieszkających za granicą. „Widzimy to na podstawie dużego zainteresowania nauką języka polskiego. To procentuje później, bo ci młodzi ludzie po nauczeniu się języka polskiego szukają kolejnych aktywności. Oni potem angażują się w różne formy współpracy, które podejmuje Polonia. Stają się też liderami środowisk polonijnych. To nie jest tak, że stawiamy na młodych, a nie pamiętamy o starszych działaczach. To zawsze było praktykowane i będzie praktykowane, żeby była to mieszanka doświadczenia z młodością. Był jednak taki krótki okres – kilka lat temu – gdy widać było małe zainteresowanie młodych krajem ojczystym. Teraz się to zmienia i jestem z tego bardzo zadowolony” – mówił marszałek Senatu.

Przyznał, że bardzo często słyszy recenzje współpracy obecnej władzy w Polsce z Polonią, w których pojawia się określenie „partnerski dialog”.

Marszałek zarysował pomysł powstania jednego w każdym województwie ośrodka dla repatriantów, bo obecnie w Polsce są takie tylko dwa. „Teraz są dwa ośrodki w Pułtusku i Środzie Wielkopolskiej, a to bardzo mało. Potrzeba ich więcej. Polska się bogaci i jesteśmy coraz bardziej zasobni, więc powinniśmy inwestować większe środki w powrót Polaków z zagranicy. W takich ośrodkach byłoby nauczanie języka, kultury, a także możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych. Gdyby było ich w Polsce 16, to rozwiązałoby to problem. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego szybko i natychmiast zbudować, ale w tej kadencji samorządu byłoby to już możliwe. Rozpoczyna się kadencja samorządów, a teraz będzie trwała pięć lat. W ciągu tego czasu wszystkie samorządy dałyby radę zorganizować takie ośrodki. Wszyscy samorządowcy, marszałkowie, prezydenci miast są zachwyceni tym pomysłem, ale na razie realizacji nie widzę” – zaznaczył.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 30 kwietnia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *