Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Marszałek Senatu Karczewski wziął udział w uroczystościach w Polskim Lasku na Wołyniu

Marszałek Senatu Karczewski wziął udział w uroczystościach w Polskim Lasku na Wołyniu

Fot. dzieje.pl

Stanisław Karczewski w sobotę 16 sierpnia uczestniczył w uroczystościach w Polskim Lasku.

W ramach uroczystości Marszałek Senatu wziął udział w apelu harcerskim, mszy świętej i uroczystości poświęcenia zrekonstruowanej kaplicy legionowej. Złożył też kwiaty i wspólnie z harcerzami zapalił znicze.

Karczewski wskazał, że w takich miejscach jak Kostiuchnówka, młodzież może „dotknąć historii”. Zaznaczył, że groby i pomniki są niezwykle ważne dla wspólnej pamięci Polaków i Ukraińców. Zapowiedział, że poruszy ten temat w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Jak podkreślił, ten dialog jest już prowadzony, ale – jak zaznaczył – „musi być prowadzony nadal, ten dialog musi trwać: w gabinetach prezydenckich marszałkowskich, senackich i poselskich”.

Karczewski powiedział, że w czasie, gdy w Kostiuchnówce trwają uroczystości, niedaleko odbywa się pogrzeb młodego Ukraińca, który zginął w wyniku trwających w tym kraju działań wojennych.

Po uroczystościach odbył się piknik, na którym Karczewski spotkał się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego. Po nim przewidziano spotkanie z władzami lokalnymi.

Bitwa pod Kostiuchnówką, jaką stoczyli legioniści w lipcu 1916 r., należy do najważniejszych i najczęściej przywoływanych przez historyków oraz świadków i uczestników szlaku bojowego starć jednostek legionowych. Wynika to zarówno z jej znaczenia wojskowego dla przebiegu ówczesnych działań zbrojnych na froncie wschodnim Wielkiej Wojny, jak i z konsekwencji politycznych – walnego przyczynienia się do odbudowy zrębów polskiej państwowości i otworzenia w listopadzie 1916 r. „wielkiej licytacji” państw zaborczych i mocarstw zachodnich w sprawie polskiej.

Słowo Polskie za: PAP, 19 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code