Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Małopolska łączy

Małopolska łączy

To już kolejny rok, jak na wakacje do Małopolski przyjeżdżają dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy. W tym roku region ten odwiedziło także dziesięcioro dzieci i dwoje opiekunów z obwodu żytomierskiego.

Młodzież przyjechała na zaproszenie fundacji „Więcej serca” z Krakowa. W przedsięwzięcie zaangażowali się również współorganizatorzy: Katolicki Klub Sportowy „Florian” Koszary z siedzibą w Koszarach i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania  „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” z siedzibą w Stadłach. Pobyt żytomierskiej młodzieży w Polsce w okresie od 14 lipca do 27 sierpnia został tak zaplanowany, aby dzieci mogły wykorzystać czas na poznawanie kraju swoich przodków, kultury, tradycji, języka a przede wszystkim – walorów turystycznych regionu Małopolski.

Już  drugi raz w organizację pobytu młodych kresowiaków z Ukrainy zaangażowały się osoby prywatne, instytucje społeczne i samorządowe z terenu Krakowa, oraz z gmin Limanowa, Łososina Dolna i Podegrodzie i samorządu powiatu limanowskiego.  W ciągu tego dwutygodniowego pobytu młodzież z Ukrainy miała nie tylko okazję do wypoczynku, ale i do zwiedzania historycznych miejsc związanych z powiatem limanowskim, sądeckim i miastem Krakowem.

W Limanowej dzieci odwiedziły Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej, a następnie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. W Łososinie Górnej, która jest dzielnicą Limanowej, zwiedziły zabytkową drewnianą świątynię rzymskokatolicką z XVIII wieku i parafię pod wezwaniem Wszystkich  Świętych. W parafialnym parku od 1934 roku znajduje się Pomnik Legionisty wzniesiony w dwudziestą rocznicę wymarszu limanowskich piechurów. W cokole pomnika umieszczono urnę z ziemią ze zbiorowej mogiły z cmentarza w Porycku na Wołyniu, gdzie w lipcu 1943 roku członkowie oddziału UPA i OUN-B wymordowali polską ludność z tej miejscowości.

Plan pobytu przewidywał także różnego rodzaju atrakcje. Dzieci brały udział w wycieczkach do Zakopanego, Morskiego Oka, Krakowa, Starego i Nowego Sącza, gmin Limanowa, Łososina Dolna, Podegrodzie i innych zakątków Sądecczyzny. W trakcie wyjazdów młodzież spotykała się z przedstawicielami samorządów i organizacji oraz przedsiębiorcami działających na terenie małopolski poznając ich zakres pracy i obowiązki.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Na zdjęciu pożegnanie grupy z Żytomierza, którą gościł na Sądecczyźnie Hotel Litwiński w Tęgoborzy. Pobyt młodych Polaków z Ukrainy sprawił nam ogromną radość. Mamy nadzieję, że zabrali z sobą dobre wspomnienia z Polski, Ojczyzny, która pamięta o wszystkich Polakach.

Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”
Stadła 95, 33-386 Podegrodzie
Stanisław Dyrek, oprac. Maria Łatka, studentka III roku filologii polskiej UJ w Krakowie


Do Stowarzyszenia LDG „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”  zostało skierowane pismo ze Związku Polaków im. Własysława Reymonta z okręgu Żytomierskiego z prośbą o pomoc w nauce języka polskiego, a także kształcenia zawodowego młodzieży pochodzenia polskiego na terenie Małopolski. Zarząd Stowarzyszenia podjął w tym kierunku starania na poziomie samorządu powiatowego zarządzającego oświatą.

 

 

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 636}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *