Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » „Mamo, ja nie chcę wojny” – w Warszawie i innych miastach Polski trwa pokaz unikatowej wystawy o wojnie w roku 1939 i 2022

„Mamo, ja nie chcę wojny” – w Warszawie i innych miastach Polski trwa pokaz unikatowej wystawy o wojnie w roku 1939 i 2022

Rysunki na wystawie zostały wykonane przez dzieci polskie i ukraińskie z odstępem 80 lat. Są na nich bardzo podobne historie. Ogień, naloty, broń, ucieczka – Przed Pałacem Staszica w Warszawie i w innych 15 polskich miastach, w których znajdują się siedziby Archiwów Państwowych lub ich oddziały.

Na wystawę trafiły wybrane spośród 7 tysięcy prac polskich dzieci, które są przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Powstały w PRL na potrzeby badań pedagogicznych i na konkurs ogłoszony w 1946 roku w tygodniku „Przekrój”, za zgodą ówczesnego Ministerstwa Oświaty.

Prace z Polski zostały zestawione z rysunkami dzieci z Ukrainy, rysowanymi w 2022 roku. Łącznie wybierano z 10 tysięcy prac młodych Ukraińców.

Wystawa jest eksponowana w Bielsku-Białej, Częstochowie, Ełku, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Malborku, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Przemyślu, Siedlcach, Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze. Kolejno w gronie przyjmujących miast pojawiają się Kraków, Lesznio, Lublin, Opole, Piotrków Trybunalski, Rzeszów, Szczecin, Sandomierz i Tomaszów Mazowiecki.

W Warszawie ekspozycję można oglądać przy Placu Stasica.

Słowo Polskie, fot. Redakcja, 10 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code