Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Mali konfederaci otrzymują świadectwa o ukończeniu 1 klasy Polskiej Sobotniej Szkoły

Mali konfederaci otrzymują świadectwa o ukończeniu 1 klasy Polskiej Sobotniej Szkoły

W niedzielę 19 maja w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, znajdującego się w winnickiej dzielnicy Tiażyłów, odbyły się uroczystości z okazji ukończenia roku szkolnego w 1 klasie Polskiej Sobotniej Szkole języka polskiego, kultury i religii, działającej przy Konfederacji Polaków Podola. W uroczystościach uczestniczyła oficjalna delegacja z Kielc.

Goście z Polski wręczyli dzieciom-uczniom tej szkoły specjalne zaświadczenia. Warto zaznaczyć, że program nauki tych pierwszoklasistów całkowicie odpowiada programowi, według którego uczą się dzieci w kraju nad Wisłą. Osobliwością tej szkoły jest to, że wszystkie przedmioty wykładane są w języku polskim. Uczniami są dzieci członków Konfederacji Polaków Podola (KPP). Na uroczystej ceremonii byli obecni rodzice uczniów, zarząd KPP na czele z Janem Glińczewskim, liczna delegacja z miasta Kielce na czele z przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Boguckim, a także nauczyciele, którzy przez cały rok uczyli  podstaw języka, historii oraz kultury kraju przodków. 24 dzieci uczęszczało na zajęcia w Polskiej Sobotniej Szkole w roku 2012-2013 i tyle świadectw zostało wręczono 19 maja.

Ceremonię wręczenia świadectw poprzedziła uroczysta Msza święta, odprawił którą ksiądz proboszcz Kazimierz Dudek. Oprawę muzyczną wykonał parafialny chór z Tiażyłowa. Na Mszy był obecny konsul generalny Rzeczypospolitej Polski w Winnicy Krzysztof Świderek. Po Mszy wszyscy przenieśli się do dolnej sali kościoła, gdzie odbyła sama uroczystość oraz świąteczny koncert.

Na początku z uroczystym przemówieniem wystąpili Jan Glińczewski oraz Tomasz Bogucki. Po zakończeniu wręczania dyplomów, przewodniczący RM Kielc jeszcze raz podkreślił szczególną wagę studiowania języka polskiego oraz kultury na poziomie zaawansowanym i podziękował nauczycielom Polskiej Sobotniej Szkoły za ich pracę.
Dla uczczenia zakończenia 1 klasy Polskiej Sobotniej Szkoły, dzieci przygotowały uroczysty koncert, z tańcami, piosenkami oraz recytowaniem wierszy. W koncercie wziął udział także zespół artystyczny „Kwiat Podola”, działający przy KPP. Dziewczyny we wspaniałych krakowskich strojach wykonały tak znane i lubiane piosenki, jak „Lato nadeszło”, „Harcerskie Tango”, „Leśna Piosenka”, „W zielonym gaju”, „Nie lękajcie się” a także lubianą przez wszystkich byłych i obecnych kresowiaków „Kraj rodzinny”, do śpiewania której dołączyła się cała delegacja kielecka. Publiczność każdy kolejny utwór witała gorącymi oklaskami i podśpiewywała razem z artystami.

Pod koniec imprezy Jan Glińczewski podzielił się planami, dotyczącymi organizacji, na przyszłość – latem aktywni członkowie wyjeżdżają do Kielc by wziąć udział w kolejnej „Letniej Szkole Polskiego Języka i Kultury” a chór „Kwiat Podola” będzie uczestniczył w obozie harcerskim w Polsce.

Ania Szłapak, zdęcia Anatol Fedoryszyn

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 319}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code