Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Makron: Janna Jarosławówna – to wspólna historia Francji i Ukrainy

Makron: Janna Jarosławówna – to wspólna historia Francji i Ukrainy

Prezydent Poroszenko na spotkaniu z Macronem w Paryżu. For. zik.ua

– Królewna Francji Anna Jarosławówna należy do wspólnego dziedzictwa historycznego zarówno Ukrainy jak i Francji – podkreślił prezydent Francji Emmanuelle Macron na wspólnej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko konferencji prasowej w Paryżu.

Szef francuskiego państwa podkreślił, że agresja na Donbasie jest sprawką Rosji: „Ukraina nie jest agresorem. My wiemy, kto rozpoczął tę wojnę. Aneksja Krymu była łamaniem prawa międzynarodowego”.

Księżna Anna Jarosławówna urodziła się w 1035 roku. Jej dzieciństwo minęło w Kijowie. Była córką Jarosława I Mądrego i jego drugiej żony Ingegerdy szwedzkiej.

19 maja 1051 w Reims Anna poślubiła króla francuskiego Henryka I. Po śmierci męża w 1060 w Loiret, Anna rządziła Francją jako regentka w imieniu swojego najstarszego syna przez sześć kolejnych lat. Anna Jarosławówna została pochowana w opactwie Villiers w pobliżu La-Ferte-Alais.

Słowo Polskie, 27.06.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code