Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Majówka w Polsce

Majówka w Polsce

Majówka to dłuższy weekend na początku maja, lecz również obchodzimy w te dni: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Narodowej, 3 maja – Dzień Konstytucji.

1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.
To święto weszło do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później zostało zawłaszczone przez komunistów. W PRL zostało uznane za święto państwowe.
W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku do dzisiaj, choć obecnie przypominają sobie o nim głównie starsze pokolenia i politycy.

2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, którego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Stało się zwyczajem, że wiele osób tego dnia przypina sobie biało-czerwony kotylion, wywiesza w oknach flagi, odbywają się też różne patriotyczne wydarzenia.
Święto to jest dość młode, ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze polscy umieścili flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

3 Maja – Dzień Konstytucji, tego dnia w 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w ówczesnej Europie i drugą po amerykańskiej na świecie. Nie zawsze można było obchodzić to święto. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 roku Sejm przywrócił to święto. Władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji także od 1944 do 1990 roku. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Na szczęście w dzisiejszych czasach obchodzimy to święto z wielką przyjemnością i radością.

W majówkę są przeprowadzane liczne parady i uroczystości w różnych miastach Polski. Wywieszane są flagi, pod pomnikami stawia się znicze oraz kwiaty. Te dni są szczególne i bardzo uroczyste.

Maria Kucza, 01.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code