Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Lubelskie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

Lubelskie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

Fot. Radio Lublin

W ramach obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy na maszty Urzędu Marszałkowskiego i lubelskiego Ratusza podniesiono symbolicznie dwie flagi polską i ukraińską. Przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej w prawosławnej części cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie zostały złożone kwiaty.

24 sierpnia  obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. Tego dnia w 1991 roku ukraińska Rada Najwyższa przyjęła Akt Niepodległości Ukrainy. Dokument został potwierdzony wynikiem referendum, w którym ponad 90 procent obywateli zagłosowało za wyjściem z ZSRR. Zalążków ukraińskiej niepodległości można szukać znacznie wcześniej – chociażby w okresie Ukraińskiej Republiki Ludowej czy w militarnej reprezentacji Rządu URL na wygnaniu poprzez formacje zbrojne Tarasa Bulby-Borowca w Olewsku.

„Tak naprawdę to tysiącletnia historia” – zaznaczył dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, Krzysztof Stanowski. „Pamiętamy Ruś Kijowską.

Pamiętamy tę część świata, która nie była jeszcze wówczas zdominowana przez Moskwę. Poważne próby zdobycia niepodległości były dla Ukrainy dokładnie wtedy, kiedy Polska walczyła o odzyskanie niepodległości – w czasie I wojny światowej. Wówczas powstała Ukraińska Republika Ludowa, wówczas próbowano zbudować państwo ukraińskie. Wówczas miewaliśmy konflikty dotyczące pewnych wspólnych terytoriów, ale też – i trzeba o tym pamiętać – walczyliśmy wspólnie z moskiewskim najazdem w czasie wojny polsko-sowieckiej” – mówił .

Sergij Porowczuk,mw, za: radio.lublin.pl, fot. Radio Lublin, 28 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *