Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » “Lubelski trójkąt” na rzecz współpracy w zakresie gospodarki, turystyki oraz handlu

“Lubelski trójkąt” na rzecz współpracy w zakresie gospodarki, turystyki oraz handlu

Fot. Ambasada RP w Kijowie

28 lipca 2020 roku podczas konferencji prasowej w Lublinie szefów resortów spraw zagranicznych Polski, Litwy oraz Ukrainy padły słowa o powstaniu tzw. „Lubelskiego trójkąta” – nowego formatu współpracy tych trzech krajów.

Ukraiński minister Dmytro Kułeba zaznaczył, że nowy rodzaj współpracy stanie się ważnym elementem rozwoju i wzmocnienia Europy Centralnej oraz ma pomóc Ukrainie stać się pełnoprawnym członkiem europejskiej oraz euroatlantyckiej rodziny.

Ze słów ministra wynika, że współpraca w ramach „trójkąta” nie ograniczy się wyłącznie obronnością, jak np. funkcjonowanie brygady LITPOLURKBRIG. W pierwszej kolejności taka współpraca powinna wzmocnić rozwój gospodarczy, handlu oraz turystyki między krajami.

Szef ukraińskiego resortu spraw zagranicznych podziękował Polsce i Litwie za wsparcie dla Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej i NATO oraz realizacji reform oraz podkreślił, że Ukraina oczekuje od Polski roli lidera w przyszłej platformie międzynarodowej w pytaniu deokupacji Krymu.

Redakcja, 29 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *