Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Losy i codzienność Polaków Podola w wystawie dokumentów z lat 1793-1938

Losy i codzienność Polaków Podola w wystawie dokumentów z lat 1793-1938

Źródło - vlasno.infoWystawa dokumentów, związanych z życiem Polaków w Winnicy i na Podolu w okresie 1793-1938 została otwarta w Winnickim Archiwum Obwodowym (WAO).

W ostatnich dniach grudnia pracownicy tej placówki na czele z dyrektorem Jurijem Legunem zorganizowały wystawę dokumentów, poświęconych życiu i działalności miejscowych Polaków, zaczynając od rosyjskiej okupacji 1793 roku, kończąc represjami wobec polskiej ludności w latach 1937-38. Podzielona na pięć okresów czasowych wystawa mieści unikatowe zdjęcia, księgi, metrykalne, listy uczniów szkół polskich, etc.

Każdy, kto odwiedzi salę czytelnika w tym archiwum, gdzie mieści się ekspozycja, może także zasięgnąć opinii i rady fachowca, tym bardziej, że, jak twierdzi archiwista Igor Titarenko, coraz więcej mieszkańców Winnicy stara się odszukać swoje polskie korzenie, nawet jeżeli są wyznania prawosławnego. Cel – zdobycie Karty Polaka, która jest dla wielu źródłem licznych korzyści, także materialnych.

– Polskich szkół na Podolu nawet w latach 20-30 XX wieku było bardzo dużo. Listy uczniów kilku z nich możemy zobaczyć na naszej wystawie. Oprócz tego prezentujemy dokumenty represjonowanych Polaków – zwykłych robotników i przedstawicieli inteligencji. Można zobaczyć, że komuniści nie szczędzili nikogo – nawet nauczycieli. Każda sprawa osoby represjonowanej mieści zdjęcia, jego osobiste dokumenty i inne – opowiada Titarenko.

Dokumenty, eksponowane w ramach wystawy w Winnickim Archiwum Obwodowym potwierdzają, że prawie wszystkich Polaków Podola skazywano za „Zdradę Związku Radzieckiego”, „Udział w Polskiej Organizacji Wojskowej”. Zdarzają się także wyroki za „Nielegalne przekroczenie granicy w stronę Polski” oraz „Działalność na korzyść faszystów”. W latach 30. komuniści aktywnie rozpowszechniali mit „faszystowskiej Polski”, przygotowując grunt pod przyszłą agresję. Podobną politykę putinowska Rosja prowadzi także dziś w stosunku do Ukrainy, nazywając jej mieszkańców faszystami, a nowe władze – „juntą”.

Dyrekcja biblioteki serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy, która będzie czynna do 15 stycznia.

Numer telefonu WAO – (0432) 53-05-14, 55-12-31, adres mailowy [email protected].

Słowo Polskie, 01.01.15 r., zdjęcia – vlasno.info


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *