Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Łopatyn – sanktuarium i miejsce spoczynku polskich żołnierzy poległych w 1920 roku

Łopatyn – sanktuarium i miejsce spoczynku polskich żołnierzy poległych w 1920 roku

18 czerwca miasteczko Łopatyn, które znajduje się 87 kilometrów na północny wschód od Lwowa odwiedzili Kierownik WPHI Ambasady RP w Kijowie Radca Bartosz Musiałowicz oraz Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie płk Tomasz Strycharz.

Łopatyn jest znany przede wszystkim dzięki słynącemu z łask Sanktuarium Matki Boskiej Łopatyńskiej. Oryginalny obraz znajduje się dzisiaj w Wójcicach na Opolszczyźnie, a w głównym ołtarzu kościoła łopatyńskiego umieszczono wierną kopię. Zabytkowy kościół w Łopatynie, wybudowany w 1772 roku  jest również znany z malowideł wybitnego artysty XVIII-wiecznego Stanisława Stroińskiego, które stopniowo są odnawiane z funduszy Państwa Polskiego.

Obok świątyni znajduje bardzo ważny dla Polaków cmentarz, na którym spoczywają prochy słynnego bohatera kampanii napoleońskich oraz dowódcy kawalerii w Powstaniu Listopadowym, generała Józefa Dwernickiego.

Zabytkowy grób powstańca, postawiony przez towarzyszy broni i wykonany prawdopodobnie w warsztacie lwowskiego rzeźbiarza Pawła Eutelego w roku 2016 został całkowicie odnowiony dziękując staraniom Fundacji MOSTY, ze środków MKiDN. Generał, który został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez ks. Józefa Poniatowskiego, zasłużył na wieczną pamięć Rodaków.

Nieopodal grobu gen. Dwernickiego znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy polskich, poległych w lipcu 1920 roku w bitwie z bolszewikami na tzw. Cyganówce. Po starciu, kiedy zabrakło im amunicji, poddali się i zostali wycięci szablami przez kawalerzystów Budionnego. Obelisk upamiętniający poległych został  postawiony w latach dwudziestych XX w. W roku 1995 staraniem polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa częściowo go odnowiono. Obecnie pomnik jest odnawiany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, staraniem Fundacji MOSTY, przez zespół konserwatora Karola Gądzika, pod kierownictwem prof. Janusza Smazy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace potrwają do jesieni br.

Dmytro Antoniuk, 21.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *