Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” dla ukraińskiej pisarki Kateryny Babkinej

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” dla ukraińskiej pisarki Kateryny Babkinej

W dniu 16 października na stronie facebook Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus umieszczono informację o tegorocznej laureatce – tegoroczną laureatką została ukraińska pisarka Kateryna Babkina, autorka książki „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” (Warsztaty Kultury).

Tym samym nagrodę za najlepszy przekład odebrał Bohdan Zadura, tłumacz tej książki, ale też znakomity poeta, nagrodzony w poprzednich latach aż dwukrotnie Wrocławską Nagrodą poetycką Silesius. Co warte odnotowania, Angelus dla Babkiny to już czwarty przypadek w historii nagrody, kiedy trafia ona do autorki bądź autora z Ukrainy. Zwyciężczyni Angelusa otrzymała nagrodę finansową w wysokości 150 tys. zł., z kolei autor przekładu nagrodę w wysokości 40 tys. zł. Taką nagrodę wręczono już po raz szesnasty.

Angelus to także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników. Ci w tym roku byli zgodni z jury Angelusa i także zdecydowali się wyróżnić Katerynę Babkinę. W ten sposób pisarka otrzymała także zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu, której fundatorem jest Wrocławski Dom Literatury.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Operator nagrody: Wrocławski Dom Literatury.

Patroni medialni tegorocznej edycji Silesiusa: „Pismo. Magazyn opinii”, „Książki. Magazyn do czytania”, „Nowa Europa Wschodnia”, „New Eastern Europe”, „Gazeta Wyborcza. Wrocław”, Radio RAM, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Lubimyczytac.pl oraz wroclaw.pl

Walentyna Jusupowa, 22 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code