Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Listy do redakcji. Znicze na mogile żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Fortu w Tarakanowie

Listy do redakcji. Znicze na mogile żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Fortu w Tarakanowie

11 listopada 2022 roku w ciepły słoneczny jesienny dzień odwiedziłem teren fortu w Tarakanowie pod Dubnem. Moim celem było upamiętnienie żołnierzy polskich w 104. rocznicę Święta Niepodległości Polski.

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na polityczną mapę Europy. Znaczące zwycięstwa militarne nad bolszewikami w bitwach pod Warszawą i Niemnem w 1920 roku uchroniły nie tylko Polskę przed utratą niepodległości, ale większość kontynentu europejskiego przed komunizmem.

W okresie 7-12 lipca 1920 na terenie tarakanowskiego fortu toczyły się zacięte walki wojsk polskich pod dowództwem majora Wiktora Matczyńskiego przeciwko bolszewickiej armii Budionnego. Polscy żołnierze oddali życie za Wolną Polskę, bronili jej niepodległości walcząc ramię w ramię z żołnierzem ukraińskiej Armii Petlury. Podczas wizyty złożyłem kwiaty na grobie i zapaliłem znicze, uczciłem pamięć polskich żołnierzy poległych za Wolną Polskę!

Po powrocie spotkałem mieszkańca wsi Tarakanów który opowiedział mi wiele ciekawych historii historycznych związanych z fortem. Wyraził więlką radość z powodu odnowienia mogiły polskich żołnierzy i poprosił o przekazanie serdecznych podziękowania dla polskich przyjaciół, którzy dokonali tego w sierpniu 2021 roku.

Cieszę się, że informacyjną tablicę przy grobie polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku, została zainstalowana w sierpniu daje rezultaty turysty którzy odwiedzają fort zapoznaj się z informacjami przy grobie polskich żołnierzy, to dla nich nowa i ciekawa informacja.!

10 listopada w przeddzień przypadającego 11 listopada Dzień niepodległości Polski wydano kalendarz na Nowy Rok 2023 poświęcony pamięci polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku na Wołyniu pod Dubnem. Cześć ich pamięci!

Sergij Porowczuk, 18 listopada 2022 r.

Exif_JPEG_420

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *