Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Z Argentyny na Podole na ojczyznę przodków

Listy do redakcji. Z Argentyny na Podole na ojczyznę przodków

W dniach 16 do 21 maja tego roku obwody winnicki oraz kijowski na Ukrainie odwiedził potomek ostatniego wojewody podolskiego Marcina Leonarda Świeykowskiego Pan Martin Stefan Świeykowski herbu Trzaska urodzony w Buenos Aires a zamieszkały obecnie w Bariloche w Argentynie.

W sentymentalnej podróży śladami przodków towarzyszył mu jego krewny z Polski Pan Ryszard de Janauis Święćkowski. Oboje podróż zaczęli od odwiedzin pięknej Winnicy w towarzystwie Jerzego Wójcickiego, redaktora Słowa Polskiego, który pokazał ślady polskości w tym mieście.

Między innymi Polski cmentarz z miejscami kaźni sowieckich, pałacem Grocholskich, wielką dr Nowickiego, siedzibą Semena Petlury, kościołami Dominikanów, wzgórzem zamkowym, cerkwią fundacji hrabiów Grocholskich etc. Nasi goście odwiedzili także rodowe dobra Swieykowskich, Potockich i Branickiej tj. Niemirów, Peczerę, Szpików, Tulczyn, oraz Kaszperówke i Tokarówkę.

Wyjątkowym i wzruszającym przeżyciem dla Martina i Ryszarda było odwiedzenie kaplicy grobowej Emanuela i hrabiny Zofii z Zamoyskich Swieykowskich w Tetyjowie.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ryszarda  de Janauisa Święćkowskiego, 20.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code