Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Wizyta Stowarzyszenia Łagierników AK w Żytomierzu

Listy do redakcji. Wizyta Stowarzyszenia Łagierników AK w Żytomierzu

Akcję charytatywną Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK „Polacy Kresowym Straceńcom” organizowana jest już od siedmiu lat, ale po raz pierwszy udaliśmy się z darami do rodaków na Ukrainę. To duży sukces naszej akcji ograniczonej do tej pory do Białorusi i Litwy.

Pierwszy wyjazd na Ukrainę  trwał niecałe cztery dni (26 do 29 kwietnia br.). W akcji wzięli udział wolontariusze z różnych organizacji którzy od wielu lat są zaangażowani w zbiórkę: uczniowie ILO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie z opiekunem Damianem Brodą  oraz harcerze ZHR – 58. Szczepu ZHR Rosa Venti w Zielonce i ZHP – 27. Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej z Zielonki, a także reprezentująca wolontariuszy z OHP Wołomin koordynatorka Ewa Porycka.

Swoje reprezentacje miała też m.in. Brygada Inki z Czarnego – w osobie Prezesa Mariusza Birosza, Archiwum Akt Nowych w Warszawie – dyrektor  Archiwum dr Tadeusz Krawczak oraz druh ZHP Hieronim Kulczycki. Stowarzyszenie Łagierników reprezentowali Prezes Artur Kondrat oraz Wiceprezes Grażyna Złocka – Korzeniewska i Piotr Grzegorzewski, a ekipę uzupełnili fotograf Tomasz Troszczyński, ekipa filmowców, Magdalena Barczak, która koordynowała całą akcję, koordynatorzy zbiórki „Polacy Kresowym Straceńcom” i wolontariusze. Do rozwiezienia mieliśmy ok. 250 paczek żywnościowych, przybory szkolne, śpiwory i sprzęt sportowy.

Trasa wiodła przez Winnicę, gdzie spotkaliśmy się z Konsulem Generalnym RP w Winnicy. Kamieniec Podolski, gdzie spotkaliśmy się z miejscowymi działaczami polonijnymi.
Odwiedzilismy także Berdyczów, Żytomierz i Dowbysz. W tych miejscowościach ograniczyliśmy się tylko do spotkań z lokalną społecznością, ale udało nam się odwiedzić klasztor w Berdyczowie oraz ojca Rafała Myszkowskiego i ojca Pawła Ferko.

W Żytomierzu, na zaproszenie prezes Studenckiego Klubu Polskiego Walentyny Jusupowej,  spotkaliśmy się w Domu Polskim z lokalnymi działaczami organizacji polskich, m.in. z prezes Żytomierskiego Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natalią  Kostecką-Iszczuk oraz weteranem walk o Polskę i Warszawę kapralem Zygmuntem Wengłowskim. Zaciekawieni zapytaliśmy o jego wspomnienia z wyzwolenia naszej stolicy, podczas którego  walczył jako żołnierz Brygady Motorowej na Saskiej Kępie oraz o jego dalsze losy, które spędził na Kresach.

W tym samym czasie, nasza delegacja udała się do domów mieszkających w najbliższej okolicy Polaków, a dla mieszkających dalej, zostawiliśmy imienne listy gratulacyjne i paczki żywnościowe w Domu Polskim. Pani Walentyna p. Natalia, osoby bardzo młode upewniły nas, że młode pokolenie Polaków kultywuje polskość na kresach i angażuje się w działalność lokalnej polskiej społeczności wnosząc nowe siły i opiekując się starszym pokoleniem Polaków.
Dowbysz to prężny ośrodek polski przy parafii  prowadzonej przez Ks. Proboszcza Waldemara Pawelca – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Dowbysz pod zarządem ks.Waldemara urasta do głównego ośrodka polskiego nastawionego na pracę z młodzieżą i ich rodzinami.

Nasze spotkanie z Ukrainą zakończyła wspólna z mieszkańcami Msz Św. w dowbyszowskim sanktuarium celebrowana w językach polskim i ukraińskim przez byłego proboszcza księdza seniora Stanisława Filuta.
Cieszymy się, że w naszej akcji również biorą udział młodzi ludzie – harcerze i wolontariusze oraz przedstawiciele poważnych polskich instytucji, dzięki którym możemy pomóc Polakom na Kresach zarówno materialne, jak i organizacyjnie.

Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej składa serdecznie podziękowania za współpracę i współorganizację zbiórki mieszkańcom miast: Warszawy, Wołomina, Kobyłki, Zielonki, Radzymina, Ząbek, Ostrołęki, Łochowa, Kuźnicy, Nowego Dworu, Janowa, Jedlicz, Malawy, Rzeszowa, Fundacji Banku Polskiego – wszystkim pracownikom banku z całej Polski, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Serdeczne podziękowania składamy młodzieży i wszystkim nauczycielom, samorządowcom, koordynatorom zbiórki z poszczególnych miast. Po raz kolejny pokazaliśmy, że umiemy się dzielić i pamiętamy o naszych Rodakach na Kresach.

Dziękujemy  Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz całej Kancelarii Premiera Rady Ministrów za wspólne pakowanie paczek świątecznych oraz przekazane dary naszym Rodakom mieszkającym obecnie na terenie  Ukrainy, a także Pani Wicemarszałek Marii Koc i Senatowi RP za pomoc i wsparcie podczas organizacji wyjazdów na dawne Kresy Wschodnie II RP.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/, 12.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code