Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Staż w poradni „Aslan”

Listy do redakcji. Staż w poradni „Aslan”

W okresie 21 listopada – 19 grudnia 2017 r. wolontariusz Studenckiego Klubu Polskiego, studentka wydziału socjalno-psychologicznego Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki Wiktoria Semeniaka odbyła staż w Poradni „Aslan” w Warszawie.

W tym czasie żytomierzanka miała możliwość poznać strukturę, specyfikę działalności Poradni i otrzymać nową wiedzę.

Wielkim przeżyciem było dla mnie uczestnictwo w zajęciach z elementami psychodramy dla dzieci w wieku 8-10 lat, którzy mają pewne problemy (w rodzinie, stosunkach z dziećmi, niską samooceną, hiper aktywnością).

Każdego tygodnia odwiedzałam wspólne posiedzenia pracowników Poradni, gdzie dołączałam się do omówienia spraw organizacyjnych, problemów, jakie wynikały w czasie konsultowania czy terapii, w taki sposób psycholodzy pomagają jeden drugiemu.

W okresie 8-10 grudnia zostałam zaproszona na wyjazd terapeutyczny z nastolatkami, w jakim uczestniczyły tylko dziewczyny. Celem wyjazdu było zobaczyć, jak funkcjonuje młodzież poza granicami swojego codziennego otorczenia.

Odwiedziłam przedszkole w Warszawie, do którego uczęszczają dzieci niepełnosprawni (z wadami słuchu, wzroku, syndromem Downa, autyzmem) i razem z nimi uczestniczyłam w zajęciach terapii muzycznej.

Zostałam zaproszona do „Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 „SOS”, gdzie robiłam prezentację i pokazywałam wideo nastolatkom. Prezentacja i wideo dotyczyła Ukrainy. Po prezentacji, polska młodzież zadawała pytania o tym kraju, a także na koniec naszego spotkania, robiliśmy flagi w kolorach ukraińskich.

Bardzo ważnym doświadczeniem dla mnie było to, że nauczyłam się poznawać nowych ludzi, współdziałać z dziećmi oraz wykorzystywać wiedzę ma temat psychodramy w pracy, uważnie słuchać, prawidłowo stawiać zapytania przy konsultowaniu, pogłębiłam wiedzę z psychologii. Zapoznałam się z podstawami działalności z rodzinami i przeprowadzenie zajęć z „Muzykoterapii”. Miałam także okazję by bliżej poznać Warszawę, jej historię.

Jestem bezmiernie wdzięczna za możliwość uczestnictwa w programie stażowym, za pomoc w organizacji stażu Pani Walentynie Jusupowej, prezesowi Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu.” Także, chce podziękować, dyrektorowi stowarzyszenia „Aslan”, pani Radzisławie Różyckiej, za bardzo miłą atmosferę w poradni, za bardzo ciepłe przyjęcie, za opiekę i za pomoc, kiedy ją potrzebowałam.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Wiktoria Semeniaka, wolontariusz Studenckiego Klubu Polskiego, studentka wydziału socjalno-psychologicznego ŻPU im. Iwana Franki, 25.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *