Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Sławucka młodzież na obchodach Dnia Polonii i Polaków za granicą w Nowogrodzie Wołyńskim

Listy do redakcji. Sławucka młodzież na obchodach Dnia Polonii i Polaków za granicą w Nowogrodzie Wołyńskim

11 maja roku 2019 w Miejskim Budynku Kultury imienia Łesi Ukrainki Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polski w Winnicy  zorganizował obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz 228. rocznicy  przyjęcia Konstytucji 3 Maja.

Niesamowite wydarzenia obywały się w tym miejscu i w tym dniu! Dziesiątki gości, obecnych na pięknym święcie kultury polskiej, głównie młodzież. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Konsul Generalny  Rzeczypospolitej Polski w Winnicy Damianem Ciarcińskim, kapelan Polaków Żytomierszczyzny ks. Ryszard Karapuda, płk

Agnieszka Malczewska. Atmosfera była pełna lekkości i uczucia święta. Odwiedzające mieli przy sobie symbolikę świąteczną, białe i czerwone kolory w ubraniach, to, co dodawało zapału i szczególności wydarzeniu.

Później odbył się program koncertowy, który zafascynował gości na sali. Mieliśmy również możliwość wsłuchać się w pieśni ludowe w języku polskim wykonywane prez zespoły artystyczne.

Taniec jest językiem, zawdzięczając któremu można wyrazić swoje emocje bez słów. Na szczęście, mogliśmy zobaczyć kilka z nich. W ciągu programu koncertowego Konsul Generalny odgrywał tzw. loterię. Według niej, dziecko, siedzące na wyznaczonym miejscu w pewnym rzędzie otrzymywało prezent.

Po słowach powitalnych wielce szanownych gości i występów muzycznych, mieliśmy możliwość obserwować spektakl multimedialny „Kopciuszek” w wykonaniu Polskiego Studium Teatralne z Wilna. Ekscytująca historia biednej, lecz dobrej sercem dziewczyny wzruszyła wszystkich widzów, zwłaszcza historia jej życia i jak Kopciuszek została królową.

Po zakończeniu na korytarzu pomieszczenia były przeprowadzone liczne konkursy z dobrymi nagrodami, również miejsca do farbowania twarzy. To całkiem zainteresowało dzieci.

Również odbyły się Quizy wiedzy o historii Polski. Ogromna niespodzianka oczekiwała na młodzież, dlatego że wszyscy zwiedzające otrzymali słodki prezent.

Spotkanie stało szlakiem głównym wiedzy kultury polskiej i odkrycia czegoś nowego, ogromna szansa poznać potęgę innych kultur, również zobaczyć chwalebne miasto Nowogród Wołyński. Stajemy się kimś innym, kiedy otwieramy w sobie nowe korzenie.

Maria Kosik, tłumaczenie Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 25 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code