Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Poznajemy Żytomierz, miasto w którym żyjemy

Listy do redakcji. Poznajemy Żytomierz, miasto w którym żyjemy

W zeszłym roku rozpoczęliśmy, a w tym roku kontynuujemy projekt edukacyjny „Poznaj miasto, w którym mieszkasz” skierowany do młodzieży Studenckiego Klubu Polskiego oraz innych zainteresowanych mieszkańców.

Celem naszego projektu jest odkrywanie nieznanej historii i wybitnych mieszkańców naszego miasta, upowszechnianie kultury wśród młodzieży i przełamanie stereotypów o Żytomierzu.

Tym razem, w dniu 28 lutego br., organizowaliśmy wycieczkę do Żytomierskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego, oddział malarstwa – „Malarstwo zachodnioeuropejskie XVI początek XX wieku”.
Żytomierskie Obwodowy Muzeum Krajoznawczy jest jednym z najstarszych muzeum na Ukrainie, zostało założone w drugiej połowie XIX wieku. Dziś muzeum nalicza ponad 150 000 zabytków przyrody, historii i kultury naszego obwodu. Prawdziwą ozdobą muzeum jest kolekcja sztuki zachodniej Europy XVI – początku XX wieku, która powstała w 1919 r. Dział Sztuki Muzeum połączył fragmenty znacjonalizowanych prywatnych kolekcji, w tym najbardziej znane wołyńskie kolekcje Barona de Schoduara (Żytomierz) i Ilińskich-Steckich z miasteczka Romanów. Tu przedstawione prace wiodących szkół artystycznych w Europie: Włoch, Holandii, Francji, Austrii, Polski.

W oddziale malarstwa, możemy zobaczyć obrazy Józefa Poniatowskiego oraz Teodory Jabłonowskiej (Walewskiej) – malarz austriacki Józef Maria Grassi. Mamy tez obraz człowieka, który zostawił wielki ślad w historii Polski i Ukrainy, który urodził się w Romanowie (obwód żytomierski) – Józefa Augusta Ilińskiego oraz jego mamy – Józefy Mariany Wesseli wiele innych znanych nam z historii wielkich ludzi.

W jednej z sal muzeum rzucają się w oczy cztery rzeźby z białego marmuru, biustu kobiet, którzy przedstawiają cztery pory roku. Wykonanie tej rzeźby, to po prostu, doskonała praca, wykonana przez włoskiego rzeźbiarza Quintilio Corbellini.

Z pewnością możemy powiedzieć, że w Żytomierzu, dużo jest miejsc, które warto zwiedzić, gdzie warto pójść, o których warto wiedzieć i pamiętać.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 5 marca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code