Jesteś tutaj: Home » Inne » Listy do redakcji. Poezja łączy

Listy do redakcji. Poezja łączy

Literatura to bezcenny skarb, w którym łączy się wielkość, mądrość, wiedza i piękność. W marcu 2023 roku odbył się wieczór literacki „Poezja nas łączy” w Liceum ROE we Wrocławiu.Uczniowie naszego placówki potraktowali to wydarzenie bardzo poważnie, przygotowali wiersze, prozę i utwory ulubionych autorów, mogli też zaprezentować własną poezję.

W trakcie imprezy zabrzmiały wiersze Wislawy Szymborskiej, Mariі Konopnickiej, Juliana Tuwima, Karola Wojtyły, Liny Kostenko, Tarasa Szewczenki w języku ukrainskim, «Die Lorelei» – Heinrich Heine-po niemiecku, fragmenty „Romeo and Juliet „Williama Shakespeare’a po angielsku.

Każdy uczestnik zaskoczył nas swoją umiejętnością recytowania, byla poezja muzyki i poezja zdjęcia.

Czytanie poezji to czytanie siebie, zanurzanie się w głębinach umysłu, nawiązywanie relacji z lirycznym bohaterem, a jako bonus jest w stanie znaleźć odpowiedź na długo poruszające pytania.

Według jednej z opinii poezja jest sztuką przedstawiania piękna w słowie.

Czy kiedykolwiek chciałeś uchwycić ten moment? Być może najłatwiej to zrobić w kadrze, klikając przycisk na aparacie. Nieco bardziej skomplikowane, ale tak zmysłowe jest to w muzyce. Dla innych najbardziej naturalnym narzędziem do uchwycenia chwili będzie słowo. Tak czy inaczej, każdy ma swój własny sposób wyrażania poezji duszy.

Poezja leczy, inspiruje, dotyka, rozśmiesza. Nie wymaga od ciebie dużo uwagi i czasu – ale jeśli znajdziesz dla niej trochę miejsca w swoim życiu – z pewnością ci podziękuje.

Oprawę plastyczną wydarzenia przygotowali uczniowie Liceum. Słuchaliśmy także piosenek przy gitarze melodii w języku polskim, francuskim, białoruskim, ukraińskim і angielskim .

W wydarzeniu literackim wzięli udział uczniowie klas 1-3 klas. W sumie ponad 20 uczestników.

Takie kreatywne wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w historii naszego liceuma, z inicjatywy uczniów.

Dziękuje również nauczycielkom zaangażowanym w przygotowaniu wydarzenia

Weronika Kyryczenko, profil dziennikarski Liceum ROE-Wrocław, 30 marca 2023 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code