Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Paczki w ramach Akcji Polacy-Rodakom trafiły do Sławuty

Listy do redakcji. Paczki w ramach Akcji Polacy-Rodakom trafiły do Sławuty

Czy Państwo pamiętają piosenkę Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina? Po raz kolejny potwierdzili to twierdzenie uczestnicy Akcji Polacy – Rodakom.

Uczniowie, zwykli mieszkańcy polskich miast i wsi polskich, małe organizacji i największe sieci handlowe dostarczali do miejsc zbiórek żywność, książki i zabawki, listy z życzeniami Wesołych Bożonarodzeniowych i Noworocznych Świąt. Potem to wszystko starannie spakowali do pudełek, które powędrowały do Rodaków – Polaków, mieszkających na Ukrainie.

Akcja Polacy-Rodakom odbywa się dzięki wsparciu i bezpośredniemu udziałowi Senatora Stanisława Gogacza.

W jeden z mroźnych styczniowych dni 2018 roku do miasta Sławuta przybyli senator RP Stanisław Gogacz, konsul KG RP w Winnicy Alicja Zyguła i inni członkowie delegacji.

Szanownych gości pachnącym korowajem i ciepłymi słowami powitali Aleksandra Mohyrczuk i Włodzimierz Opanasiuk. Zaprosili wszystkich obecnych na mały koncert, przygotowany przez najmłodszych członków Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie, pod kierownictwem nauczycielki z Polski Barbary Burskiej.

Na początku imprezy ze wzruszającym słowem powitalnym do gości  zwróciła się Julia Opanasiuk. Wypowiedziała słowa wielkiej wdzięczności za troskę i wsparcie, które otrzymują Polacy na Ukrainie od Senatu RP, w osobie senatora Pana Stanisława Gogacza, oraz polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy. Najbardziej zapadną w pamięć słowa Pana Senatora, który zwrócił uwagę na to, że dla Polaków mieszkających w Polsce jest bardzo ważne uświadomienie sobie tego, że tutaj, na Ukrainie, tysiące kilometrów  od Polski mieszkają ludzie, zwłaszcza dzieci i młodzież, które miłują język polski, kulturę i tradycje i są dumne z bycia Polakami. Nie zawsze mogą pochwalić się doskonałą wymową i używają słów, których w Polacy już przestali używać. Lecz najważniejsze jest to, że duch polskości, żyje wśród nas.

W ramach koncertu zabrzmiały cudowne piosenki wykonywane przez najmłodszych członków Związku i uczniów Szkoły Sobotniej: Julii Mogyrczuk, Karoliny Opanasiuk, Władysławy i Marii Klimczuk, Katarzyny i Złaty Czernieckich, Anastazji Szykier, Jarosława Kocerbluka, Albiny Kawuszewskiej, Dymitra Tymczuka, Iwana Pyłypeja, Makara Wyrostkowa, Władysławy Burkowskiej, Uliany Stińskiej, Ołeny Semeniuk i wielu innych naszych młodych artystów. Do  koncertu dołączyli  przedstawiciele ZPU w Netyszynie. Razem ze swoimi dziećmi zaprezentowali muzyczny spektakl.

Na koniec wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali prezenty – paczki, które osobiście każdemu wręczał senator Gogacz. Radości było co nie miara!

Na gości także czekał świąteczny poczęstunek, który przygotowali członkowie Zarządu ZPU Oddziału w Sławucie – pyszne gołąbki, pulchne pierogi, słodkie naleśniczki i pierożki!

W nieformalnej i miłej atmosferze czas minął bardzo szybko, goście musieli jechać dalej do innych miast i wiosek Ukrainy, dostarczając pozdrowienia i prezenty z Polski.

Hasło tegorocznej Akcji, który brzmi „Warto być Polakiem!” brzmi bardzo symbolicznie. Składamy serdecznie podziękowania Senatorowi Stanisławowi Gogaczowi oraz wszystkim Rodakom za wieloletnią pomoc w postaci żywności i innych darów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Miłość w waszych sercach, za pamięć o nas. Życzymy wszystkim dobrodziejom wszelkich Łask Bożych! Niech Pan Bóg błogosławi! Bóg zapłać!

Aleksandra Mogyrczuk, Związek Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie, 26.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code