Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Obóz „Polska z plecakiem” w Jastrzębiej Górze

Listy do redakcji. Obóz „Polska z plecakiem” w Jastrzębiej Górze

W dniach 10-23 czerwca w Jastrzębiej Górze (Polska) odbył się obóz dla młodzieży z Ukrainy i Białorusi w wieku 12-16 lat. Młodzież miała możliwość wziąć udział w III edycji obozów integracyjno-edukacyjnych. Ukrainę reprezentowała 20-osobowa grupa dzieci pochodzenia polskiego wraz z opiekunem z Żytomierza, którzy uczęszczają na zajęcia języka polskiego przy Studenckim Klubie Polskim oraz uczniowie Szkoły „Wiedza o Polsce”.

W sumie na obóz przybyło 120 osób. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Szkoły Języków Obcych „Lektor”. Celem organizacji obozu jest pogłębienie wiedzy dzieci o Polsce, podwyższenie poziomu języka polskiego.

W ciągu dwóch tygodni młodzież uczyła się języka polskiego. Dzięki pracy bardzo doświadczonych lektorów, Pani Magdaleny Kaczmarek, Barbary Stępniak, Magdaleny Nagórskiej, młodzież znacznie podwyższyła swój poziom językowy oraz na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał Certyfikat odpowiednio swojego poziomu językowego.

Dzięki zajęciom z języka polskiego, dzieci nauczyły się dużo nowych słów, dużo dzieci zaczęli swobodnie rozmawiać z języku polskim, a także pisać utwory po polsku. Kilka razy w tygodniu odbywały się warsztaty, podczas których dzieci opowiadały o tradycjach polskich, później je rysowały i prezentowały innym; oglądały filmy i omawiały ciekawe fragmenty z filmu.

Oprócz zajęć, bardzo dobrze został rozplanowany każdy dzień, gdzie były i gry sportowe, zwycięstwa, kwesty, konkursy, dyskoteki, ogniska etc.

Dzieciom bardzo spodobał się obóz, szczególnie zajęcia z języka polskiego, warsztaty, możliwość poznać młodzież z innych Państw (Polski, Białorusi). Bardzo smakowało wszystkim jedzenie, gry sportowe, wycieczka trójmiastem (Gdańsk, Sopot, Gdynia) i odpoczynek nad morzem Bałtyckim.

„Bardzo mi się spodobał obóz językowy. Cudowni Lektorzy i opiekunowie. Bardzo dobrze było to, że dzieci były w jednym wieku, co pozwoliło mi znaleźć nowych przyjaciół z innych krajów. Udział w obozie poszerzył moją wiedzę o Polsce, dzięki ciekawym zabawom i wycieczkom. Wrażenia są niezapomniane. Bardzo dziękuję!” – powiedziała Ewelina Brzezicka, uczestnik obozu.

„Kilka dni temu wróciłem z obozu w Jastrzębiej Górze. W czasie pobytu otrzymałem dużo wrażeń: znalazłem nowych przyjaciół, po raz pierwszy byłem nad morzem Bałtyckim. Jestem pod wrażeniem na tyle jest tam przepięknie i na ile kulturalne jest Trójmiasto. Podwyższyłem swój poziom języka polskiego. Czas spłyną dość szybko, z radością wróciłbym w tą atmosferę znowu” – mówi uczestnik obozu Nazar Skorbacz.

Bardzo przyjemnym jest to, że nie tylko dzieci, ale i rodzice też są bardzo zadowoleni z wyjazdu. „Bardzo dziękuję! Syn ma wiele pozytywnych wrażeń, jest bardzo zadowolony. Organizatorom respekt” – napisała mama uczestnika obozu, Iryna Dębicka.

„Serdecznie dziękuję wszystkim Organizatorom i każdemu, kto przyczynił się do organizacji tej podróży dla naszych dzieci. Dziękuję za wspaniałą szansę spędzić w środowisku językowym dwa niezapomniane tygodnie nad Morzem Bałtyckim. To był świetny pomysł połączyć ciekawy odpoczynek i wycieczki z możliwością poćwiczyć język polski i lepiej poznać kulturę i historię Polski.

Udało się Państwu pokazać dzieciom, że nauka języka może być ciekawa, wesoła i treściowa jednocześnie. Świetnie! Myślę, że ciepłe i miłe wspomnienia o obozie letnim w Jastrzębiej Górze długo jeszcze będą inspirowały dzieci na drodze nauki języka polskiego. Dziękuję za czyste pokoje, przepyszne obiady i szczęśliwe uśmiechy dzieciaków” – powiedziała Oksana Litwak, mama uczestnika obozu.

Od siebie chce podziękować również Organizatorom za przecudowną organizację obozu, uczestnikom obozu – za dobre zachowania, za aktywność i chęć do nauki, a wszystkim rodzicom – za wsparcie i pomoc.

Wiktoria Semeniaka, opiekun grupy, członek Studenckiego Klubu Polskiego, 28.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code