Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski w Nietyszynie

Listy do redakcji. Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski w Nietyszynie

18 listopada odbyły się uroczyste obchody 100-letniej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Polskim Stowarzyszeniu w Nietyszynie.

Uroczysta akademia rozpoczęła się od Mszy świętej, w której wzięli udział także członkowie organizacji i goście w miejscowym kościele katolickim. Modlący się zanosili modlitwy w intencji obfitych łask Bożych dla wszystkich członków Stowarzyszenia Polskiego w Nietyszynie oraz o Niebo dla zmarłych, prześladowanych i zamordowanych naszych rodaków, za wiarę i polskość, przede wszystkim tych, którzy są pochowani na zdewastowanym cmentarzu w Krywyni, którym opiekuje się polskie towarzystwo.

Modlitwy miejscowych Polaków były przede wszystkim votum wdzięczności Bogu za wolność wiary katolickiej, zachowanie wartości chrześcijańskich, za ocalenie polskości na tych terenach Ukrainy.

Następnie miejscowi Polacy odwiedzili wspomniany cmentarz w Krywyni i złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy uczcili pochowanych tam rodaków. Kontynuacją świętowania Niepodległości był uroczysty koncert zorganizowany przez członków Polskiego Stowarzyszenia, który odbył się w Nietyszyńskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 2. Artyści powitali wszystkich zaproszonych gości pięknymi wierszami o Niepodległości, o pięknie naszej historycznej ojczyzny. Zabrzmiały piosenki patriotyczne, legionowe, biesiadne. Panowała podniosła a zarazem przyjemna rodzinna atmosfera. Vivat Niepodległa, Rzeczpospolita odrodzona!

Słowo Polskie na podstawie informacji Stowarzyszenia Polaków w Nietiszynie, 29 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code