Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Na Podolu trwają uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Listy do redakcji. Na Podolu trwają uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

17 maja 2014 roku Polacy Chmielnickiego obchodzili jedno z największych polskich świąt narodowych – Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się w siedzibie Związków Zawodowych obwodu Chmielnickiego, udekorowanej z okazji święta w biało-czerwone kolory.

W holu budynku zorganizowano wystawy – fotograficzną „Miejski Związek Polaków dzisiaj”, oraz obrazów autorstwa członka ZPU Diany Maliszewskiej, przedstawiających wybitnych Polaków, między innymi Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II i wielu innych.

Dla udziału w chmielnickich obchodach Dnia Konstytucji 3 Maja z Winnicy przybył honorowy gość – konsul KG RP Edyta Niedźwiedzka, która w swoim powitaniu przekazała członkom ZPU dawnego Płoskirowa pozdrowienia i życzenia owocnej działalności na rzecz krzewienia polskości od Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka. Uroczystość zaczęła się od odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy. Następnie zebrani na uroczystości posłuchali lekcji na temat okoliczności uchwalenia drugiej na świecie demokratycznej konstytucji.

Część artystyczną upiększali śpiewem zespół „Mazury” i grą na rozmaitych instrumentach orkiestra dęta pod kierownictwem Aleksieja Karwana. W trakcie koncertu zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne, ludowe i biesiadne: „Jadą mazury”, „My  Pierwsza Brygada”, „Góralu czy ci nie żal” oraz wiele, wiele innych.

Widzowie brawami i oklaskami przywitali występ chóru i orkiestry. Za aktywny udział w przygotowaniu Święta należą się podziękowania Irenie Letawinej, Swietłanie Czubaj, Maksimowi Czornemu oraz innym osobom, które przyczyniły się do przeprowadzenia tak wspaniałej uroczystości.

Walery Medlakowski, bwp

 

 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code