Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Majowe Dni Kultury Polskiej w Barze

Listy do redakcji. Majowe Dni Kultury Polskiej w Barze

W dniach 23 – 26 maja 2019 roku w Barze odbyły się kolejne – tym razem już XIX Dni Kultury Polskiej.

Tegoroczne wydarzenie było pod wieloma względami wyjątkowe, gdyż łączyło się z kilkoma jubileuszami – 30-leciem założenia Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich oraz 20-leciem powstania zespołów artystycznych działających przy Domu Polskim w Barze. Warto przypomnieć, że zespoły te to: chór kameralny „Cantica Anima”, chór młodzieżowy  „Młode Liście” oraz zespół taneczny „Aksamitki”.

Stowarzyszenie Polaków w Barze zostało założone z inicjatywy pani Teofili Ordyńskiej i aktywnie działa od 1989 roku. To właśnie dzięki tej organizacji zawarta została umowa o partnerskiej współpracy między miastami Kwidzyn i Bar. Dzięki staraniom partnerów, do których zaliczają się także miasto Rybnik i powiat starachowicki, Polacy Barscy mają dziś wspaniały Dom Polski. Na przestrzeni lat prezesami Stowarzyszenia byli kolejno: Józef Kozłowski, Wanda Wodzianowska, Janina Lipska, Małgorzata Miedwiediewa, Aniela Kloc, Artur Cyciurski, Helena Czerniak. Obecnie funkcję prezesa Stowarzyszenia pełni pan Mikołaj Kurta.

W roku 1999, przy Stowarzyszeniu Polaków powstały trzy zespoły artystyczne, które już od dwudziestu lat reprezentują Bar zarówno w kraju jak i za granicą. Inicjatorką ich założenia oraz kierownikiem artystycznym jest obecna dyrektor Domu Polskiego w Barze, pani Małgorzata Miedwiediewa.
Chór kameralny „Cantica Anima”, którego dyrygentem jest obecnie pani Ludmiła Chałabuda, w latach 2003-2007 działał pod dyrekcją pani Heleny Iszczuk i nosił nazwę „Podolski Wizerunek”. W repertuarze zespołu znajdują się utwory klasyczne i sakralne a-capella w aranżacji na cztery głosy. Chór może pochwalić się licznymi występami na Ukrainie i w Polsce, między innymi w Koszalinie, Starachowicach, Wrocławiu, Warszawie i Sycowie. W rodzinnym Barze zespół pełnił rolę chóru ćwiczebnego na organizowanych w latach 1999-2006 warsztatach dla dyrygentów chórów polonijnych na Ukrainie.

Na uwagę zasługuje również bogata geografia występów następnego jubilata – chóru młodzieżowego „Młode Liście” pod batutą pani Ludmiły Chałabudy. który koncertował wielokrotnie w Polsce – w Warszawie, Mrągowie, Lublinie, Koszalinie, Kwidzynie, Rybniku, Włocławku – jak i na Ukrainie, w Winnicy, Żytomierzu, Kijowie, Lwowie, Łucku, Chmielnickim i w Barze. We wrześniu 2013 roku, w ramach współpracy z powiatem starachowickim,  został zrealizowany wspólny projekt: „Muzyka i taniec wschodniego Podola i regionu świętokrzyskiego wczoraj i dziś”. Efektem projektu jest „Oberek Świetokrzyski”, który do dziś pozostaje w repertuarze chórów „Młode Liście” i „Portamento” ze Starachowic. „Młode Liście” współpracują również z kwidzyńskim chórem „Harfa” specjalizującym się w muzyce gospel. Na jubileuszowym koncercie chóry zaśpiewały wspólnie piosenkę „Ptaki na niebie”, utrzymaną właśnie w tym stylu.

W bogatym repertuarze kolejnego jubilata – zespołu tanecznego „Aksamitki”, którego choreografem jest pani Inna Miedwiediewa, znajdują się tańce kaszubskie, śląskie, lubelskie, biłgorajskie i podolskie. Młodzi tancerze wielokrotnie uczestniczyli w prestiżowych festiwalach polonijnych, między innymi w Koszalinie, Mrągowie, Wrocławiu, Iwoniczu Zdroju.

Przykładem kontaktów między Barem a Kwidzynem może być twórcza współpraca zespołu „Aksamitki” z kwidzyńskim zespołem tanecznym „Powiśle”.
Na tegoroczne Dni Kultury Polskiej przyjechały zespoły zarówno z Ukrainy jak i z Polski.

Z odległego Melitopola przyjechał po raz pierwszy zespół wokalny „Krakowiak”. Czerniowce reprezentowała grupa taneczna „Kwiaty Bukowiny”, zaś Żytomierz Chór Juliusza Zarębskiego utrzymujący kontakty twórcze z chórem „Cantica Anima”.  Natomiast Winnica to gorąco oklaskiwane wspaniałe wokalistki  zespołu „Srebrne Głosy”.  Z Polski przyjechały dwa wymienione już wcześniej chóry: „Portamento” ze Starachowic i „Harfa” z Kwidzyna.

Wraz z zespołami przybyły również oficjalne delegacje miast partnerskich: Kwidzyna – z prezydentem miasta Andrzejem Krzysztofiakiem na czele;  Rybnika – z wiceprezydentem miasta Wojciechem Świerkoszem; powiatu starachowickiego z wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim. Bar reprezentował mer miasta Artur Cyciurski.  Jubileuszową uroczystość zaszczycił swoją obecnością Konsul Generalny RP w Winnicy – Damian Ciarciński. Na widowni zasiedli ponadto prezesi organizacji, przedstawiciele duchowieństwa, kierownicy zespołów artystycznych, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Polaków w Barze.

Prawie trzygodzinny koncert poprzedziła prezentacja przedstawiająca archiwalne zdjęcia i filmy ukazujące najważniejsze etapy działalności Stowarzyszenia Polaków w Barze oraz działających obecnie w Domu Polskim zespołów artystycznych. Prezentację opatrzyła swoim komentarzem pani Małgorzata Miedwiediewa.
Koncert Finałowy Dni Kultury Polskiej w Barze zakończyło wspólne odśpiewanie „Hymnu Chórów Polonijnych”.

Pełen wrażeń dzień zakończyło ognisko integracyjne w pobliskiej wsi Mytki, wspaniale przygotowane przez członków Stowarzyszenia. Mimo, że pogoda nie dopisała, wszyscy bawili się doskonale.

A rok 2020 to kolejna rocznica. Barskie Rejonowe Kulturalno – Oświatowe Stowarzyszenie Polaków im. Konfederatów Barskich we współpracy z Domem polskim w Barze już myśli o zorganizowaniu jubileuszowych XX Dni Kultury Polskiej.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy za granicą, 14 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code