Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Jesienna modlitwa w Sławucie

Listy do redakcji. Jesienna modlitwa w Sławucie

Dobiega końca jesień. Dla większości z nas listopad to czas refleksji i zadumy. Czas, kiedy razem z listopadowym smutkiem możemy pomyśleć o życiu doczesnym i życiu wiecznym. O sensie naszego życia, o tych, którzy odszedli do nieba.

W pierwszym dniu listopada obchodzimy Wszystkich Świętych. 2 listopada wspominamy najbliższych nam ludzi, których już z nami nie ma – Dzień Zaduszny. Wtedy odwiedzamy rodzinne groby zmarłych oraz innych bliskich nam ludzi.

W Sławucie mieszka dużo Polaków, dla których ten czas jest też bardzo ważny. Odwiedzamy nie tylko groby naszych bliskich, ale również i zasłużonych dla naszej ziemi Polaków, zmarłych członków organizacji polonijnej. Zwiedzamy  polski cmentarz. Cmentarz Polski w Sławucie ma już status pamiątki historycznej. W dużej mierze zawdzięczając to Fundacji Studio Wschód. Dlatego co rok na Dnień Zaduszny staramy się dołączyć do wspomnień o zmarłych , uczniów Szkoły Sobotniej, działającej przy miejscowym Związku Polaków. Staramy się ,aby w Szkole uczyć nie tylko języka polskiego, a także tradycji polskich, historii i kultury.

27 listopada w Sławucie odbyło się wielkie sprzątanie naszego polskiego cmentarza. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli  do tej ważnej akcji. W dniu 3 listopada sławucka młodzież upamiętniła rodaków, pochowanych na tym cmentarzu. Tradycyjnie przed pójściem na cmentarz odbyła się lekcja w klasie języka polskiego.

Na nekropolii zapalamy znicze , pamiętając o tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny oraz o tych za których już nikt się nie modli.

Łarysa Cybula, Sławuta, Oddział Związku Polaków na Ukrainie, 12 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *