Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Listy do redakcji. Dzień języka ojczystego w żytomierskim Domu Polskim

Listy do redakcji. Dzień języka ojczystego w żytomierskim Domu Polskim

Tradycyjnie w lutym uroczyście obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Nie obyło się bez odznaczenia tego święta także w Domu Polski w Żytomierzu. Spotkanie zaczęło się od wesołych konkursów na sprawdzenie znajomości języka polskiego.

Aktywni w konkursach byli nie tylko nasi uczniowie a także ich rodzice. Następnie przystąpiliśmy do recytacji ulubionej poezji w języku polskim i ukraińskim. Uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych pocieszyły piękną recytacją i wierszyków żartobliwych, i poważnych patriotycznych.

Ponieważ uroczystość odbywała się w dzień urodzin Łesi Ukrainki uczciliśmy pamięć naszej znanej rodaczki. Pali Larysa Bojko z wokalnym zespołem „Kwiaty” zaprezentowała mini-spektakl. Pod akompaniament gitary i fortepianu dziewczynki recytowały wierszy Łesi Ukrainki oraz wykonywały piosenki do jej słów. Polskim przekładam poezji Łesi Ukrainki zawdzięczamy pani Jarosławie Pawluk.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest bardzo ważnym dniem w kalendarzu wydarzeń Domu Polskiego. Od wielu lat w ramach obchodów organizujemy konkursy językowe, quizy, dyktando, spotkania tematyczne, podkreślając niezbędność pielęgnowania i popularyzacji języka polskiego.

Dziękujemy Siłom Zbrojnym Ukrainy za możliwość uroczyście i swobodnie obchodzić nasze tradycyjne święta.

Działalność Domu Polskiego w Żytomierzu wspierana jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Irena Perszko, Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu, 28 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code