Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Lilia Luboniewicz prezesem Fundacji „Wolność i Demokracja”. Robert Czyżewski – dyrektorem Instytutu Polskiego w Kijowie

Lilia Luboniewicz prezesem Fundacji „Wolność i Demokracja”. Robert Czyżewski – dyrektorem Instytutu Polskiego w Kijowie

Poważne zmiany zaszły w zarządzie warszawskiej Fundacji „Wolność i Demokracja”. Dotychczasowy prezes Robert Czyżewski po kilkuletnim sprawowaniu tej funkcji wkrótce obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie.

Stanowisko prezesa w WiDzie z dniem 24 czerwca 2020 roku objęła Lilia Luboniewicz – osoba, która dotychczas pełniła funkcję sekretarza Zarządu Fundacji. Wiceprezesem Zarządu został Maciej Dancewicz, sekretarzem Zarządu – Radosław Poraj-Różecki.

List od b. prezesa Roberta Czyżewskiego z powodu zakończenia sprawowania stanowiska prezesa w Fundacji „Wolność i Demokracja”

Szanowni Państwo,

dziś kończę pracę w Fundacji. Kilka lat mojego życia poświęciłem służbie sprawom polonijnym. W ciągu tego czasu wielu z Państwa poznałem osobiście – szczycę się tym, że niektórych z Was mogę zaliczyć do grona przyjaciół.

W mojej pracy najwięcej ceniłem sobie osobisty kontakt z Wami. Podtrzymywanie polskości w środowisku obcym, chociaż często przyjaznym, nie jest łatwe. W konsekwencji wielu z Was docenia to, na co w Polsce nikt nie zwraca uwagi – potraficie cenić to, czego my nie zauważamy… Może to jest tak, jak przy oglądaniu filmu w kinie – ciężko oglądać, kiedy jesteśmy zbyt blisko ekranu…

Z tymi z Państwa którzy żyją na Ukrainie, mam nadzieję nadal utrzymywać kontakt. Od końca czerwca staję się pracownikiem MSZ – wyznaczono mnie do kierowania Instytutem Polskim w Kijowie. Moim zadaniem będzie działanie w środowisku ukraińskim, ale mam też nadzieję na wspólne inicjatywy z Wami. jedno mogę zadeklarować już teraz: w ramach swojej wiedzy i możliwości będę starał się Państwu pomagać choćby radą i dobrym słowem.

Z tymi z Państwa którzy mieszkają poza Ukrainą muszę się pożegnać. Dziękuję Wam za dotychczasowe lata, ale kiedy będziecie w Kijowie zajrzyjcie do Instytutu Polskiego…
Nową misję w moim życiu polecam Waszemu dobremu słowu, lub modlitwie – jeśli jesteście obdarzeni łaską wiary…

Raz jeszcze dziękuję

Robert Czyżewski

Fundacja Wolność i Demokracja jest niezależną, ponadpartyjną organizacją pozarządową. Od założenia w 2005 roku Fundacja działa w dwóch zasadniczych obszarach:pomocy Polakom na Wschodzie oraz wspierania przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Do najważniejszych projektów Fundacji należy zaliczyć: wspieranie polskich mediów na Łotwie, Białorusi i Ukrainie, wspieranie oświaty polskiej na Ukrainie, upamiętnianie żołnierzy wyklętych walczących z sowietami na Kresach II RP po 1944 roku, popularyzację wiedzy o nich – w tym projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”, poszukiwanie miejsc śmierci żołnierzy polskich na Wschodzie, projekty na rzecz aktywizacji młodzieży polskiej na Wschodzie, wspieranie niezależnej telewizji Bielsat, pomoc represjonowanym na Białorusi. Fundacja prowadzi portal kresy24.pl

Instytut Polski w Kijowie – polska placówka kulturalna w stolicy Ukrainy podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP.

Instytut Polski w Kijowie utworzono w 1998 roku. Realizuje zadania dyplomacji publicznej: dbanie o dobry wizerunek Polski, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z dziedziny kultury, edukacji, nauki i życia społecznego.

Organizuje wydarzenia kulturalne. Współpracuje z takimi instytucjami jak: Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Teatralny czy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Redakcja, 25 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code