Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Liderem wśród darczyńców Starlinków dla Ukrainy jest Polska

Liderem wśród darczyńców Starlinków dla Ukrainy jest Polska

Fot. wp

Po ponad siedmiu miesiącach wojny trudno przecenić znaczenie stworzonych przez firmę Elona Muska terminali Starlink w Ukrainie – ocenia portal CNN. Urządzenia umożliwiają korzystanie z Internetu wojsku i cywilom, a z ponad 20 tys. działających na Ukrainie terminali 11,7 tys. zakupiła Polska!

Starlinki pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również Internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.

Każde urządzenie, które może być również zasilane baterią, łączy się z jednym z satelitów firmy Muska, SpaceX, umożliwiając korzystanie z Wi-Fi w celu uzyskania dostępu do Internetu, co jest istotne w sytuacji, gdy rosjanie wzięli na cel ukraińską infrastrukturę komunikacyjną.

Zaraz po rozpoczęciu wojny przedsiębiorca błyskawicznie odpowiedział na prośbę ukraińskiego ministra transformacji cyfrowej o udostępnienie usługi Starlink dla zaatakowanej Ukrainy. W rzeczywistości około 85 proc. z 20 tys. terminali zostało w całości lub częściowo sfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym przez rządy USA, Wielkiej Brytanii i Polski, co potwierdził SpaceX w korespondencji z Pentagonem. Podmioty te zapłaciły również za około 30 proc. łączności internetowej, która według SpaceX kosztuje 4500 dol. miesięcznie za jednostkę i za najbardziej zaawansowaną usługę.

Jak podaje Ukrinform, wśród darczyńców są również USA, Polska, Unia Europejska i firmy prywatne.

Walentyna Jusupowa, fot. wiadomosci.onet.pl, 22 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code