Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Letnie porządkowanie polskiego cmentarza w Sławucie

Letnie porządkowanie polskiego cmentarza w Sławucie

W ramach akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w dniach 9-18 lipca w Sławucie gościła młodzież z Dolnego Sląska.

Polacy reprezentowali Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze na czele z Dyrektorem Mariuszem Barańskim i opiekunami Aleksandrą Drabczyk i Maciejem Pawlinowym.

Polska młodzież razem z miejscową młodzieżą wspólnie pracowała na starym polskim cmentarzu w Sławucie. Porządkowali groby, zbierali liście, gałęzie, czyścili i odnawiali napisy na starych mogiłach.
Oprócz mozolnej pracy znalazł się oczywiście także czas na odpoczynek – spacery po mieście, wyjazd do Ostroga (zwiedzanie Uniwersytetu Akademia Ostrogska, wycieczka na wzgórze zamkowe w Ostrogu), elektrowni w Netiszynie, którą, co ciekawe, zbudowali Polacy. Nie zapomniano o oddaniu hołdu powstańcom styczniowym w Mińkowcach. Na koniec odbyło się spotkanie z członkami Zarządu Związku Polaków w budynku miejscowej Sobotniej Szkoły.

Dorośli i dzieci w lipcu 2017 roku dużo zrobili dla odnowienia i uporządkowania miejscowego polskiego cmentarza. Pokazali przykład nie tylko dla młodzieży lecz także dla wszystkich innych mieszkańców miasta jak pielęgnowac własną historię.

Z całego serca dziękujemy organizatorom wyjazdu polskiej młodzieży do Sławuty – Dyrektorowi Mariuszowi Barańskiemu, opiekunom, kierowcowi busa Januszowi Ostapczukowi oraz uczniom:

– Fabrycjuszowi Horniakowu,
– Łukaszowi Klemenskiemu,
– Jakubowi Kruszewskiemu,
– Rafałowi Masłowskiemu,
– Macjejowi Secie,
– Dawidowi Sumińskiemu.

Specjalne podzieńkowanie należą się dla Władysława Szatkowskiego.

Dziękujemy każdemu, kto pracował obok młodzieży, kto gotował pyszne obiady, m.in. dyrektorowi piekarni Iwanowi Panczukowi i rodzinie Sabinskich. Szczególne podziękowania dla Adama Wrońskiego, który już nie po raz pierwszy przyjeżdża do Sławuty i jest osobą bardzo zaangażowaną w porządkowanie i zachowanie polskiego cmentarza.

Łarysa Cybula, 03.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code