Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Lekcja patriotyzmu posła Jana Dziedziczaka na kresach

Lekcja patriotyzmu posła Jana Dziedziczaka na kresach

Już po raz piąty w Latyczowie, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, polegającej na sprzątaniu mogił Polaków w tej i innych miejscowościach na Podolu, uczestniczy młodzież z województwa dolnośląskiego. Miejscowa polska nekropolia jest milczącym świadectwem wydarzeń w polskiej historii na przestrzeni wielu wieków. A tajemnice, które ukrywa, nie raz jeszcze będą fascynowały kolejnych badaczy przeszłości, tym bardziej, że Latyczów leży tuż przy międzynarodowej trasie, łączącej centrum i zachód Ukrainy z Polską.

Ciekawą lekcją patriotyzmu młodym Ślązakom z miejscowości Jaworzyna a także mieszkańcom Chmielnicczyzny przeczytał poseł na Sejm RP VII kadencji Jan Dziedziczak. Skupił się na znaczeniu Kresów dla dzisiejszego mieszkańca Polski, stawiając za przykład i tych, co ofiarnie ginęli w imię Rzeczypospolitej Polskiej i tych, co dziś pamięć o swoich przodkach przywracają.

– Kiedyś można było łatwiej rozpoznać wroga – ten był czerwony, inny ze swastyką, a dziś trzeba być bardzo uważnym, żeby rozpoznać, z kim naprawdę warto budować długoterminowe relacje partnerskie. Pogrzebieni tu żołnierze polscy byli wielkimi patriotami swego kraju. Wy, decydując się przyjechać tak daleko, też jesteście patriotami – takimi słowami zakończył swoje wystąpienie przy mogile legionistów polskich Jan Dziedziczak.

O spotkaniu własnego dziadka z polskimi żołnierzami w Latyczowie opowiedziała prezes miejscowej organizacji polskiej Tatiana Łysenko. Owe spotkanie odbyło się tuż przed walką i wiele z tych, których dziadek zdążył poznać, za kilka dni już nie było wśród żywych.

Wyrazy podziękowania do uczniów z Jaworzyny, organizatorów akcji, w tym i Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka skierował Franciszek Miciński, prezes Obwodowego Związku Polaków.

Zakończyło się spotkanie odśpiewaniem modlitwy Anioł Pański oraz Pierwszej Brygady a także złożeniem do mogiły kwiatów oraz zniczy.

Warto wspomnieć, że w tych samych dniach odbyła się także koronacja kopii obrazu Matki Boskiej Latyczowskiej papieskimi koronami.

Czesława Strykowska

Zdjęcia z Latyczowa

{morfeo 363}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *