Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Lekarze z Polski przyjadą by zbadać ukraińską Polonię

Lekarze z Polski przyjadą by zbadać ukraińską Polonię

Zdjęcie pobrane z polishstudent.co.ukNiektórzy z badanych będą kwalifikowani do leczenia w Polsce, innym pomoc może być udzielana na miejscu.

Przez dwa tygodnie uczestnicy misji odwiedzą kilkanaście miejscowości, w których przebywają rodziny z polskimi korzeniami od Lwowa przez Stryj, Bielec aż do Odessy i z powrotem do Lwowa przez Żytomierz, Winnicę i Równe.

Trasę misji zaproponował szef Caritas w Drohobyczu i Lwowie ojciec Bruno Neumann z zakonu Bonifratrów. Zakonnik powiedział, że mieszkańcy Ukrainy mają o wiele gorszy standard opieki medycznej niż w Polsce. Jak mówi ojciec Bruno Neumann, podstawowym problemem jest powszechnie panująca korupcja. Zakonnik zwraca uwagę, że mimo pozornie bezpłatnego leczenia, pacjenci muszą płacić łapówki za każdą, nawet najdrobniejszą usługę medyczną, jak wypisanie recepty czy podanie leku. Dwutygodniową trasę misji medycznej zorganizowano tak, aby uczestnicy mogli odwiedzić miejscowości w których zamieszkuje liczna Polonia.

Szefem wyprawy jest chirurg profesor Mariusz Frączek. Podkreśla, że chodzi nie tylko o bieżącą pomoc, ale też szeroką diagnostykę stanu zdrowia Polaków z Zachodniej Ukrainy i przyległych rejonów Mołdawii. W marcu przy Ministerstwie Zdrowia powołano Radę Konsultacyjną do spraw pomocy medycznej dla Polonii. Na potrzeby jej działalności, w trakcie misji będą wykonywane typowe badania epidemiologiczne wśród Polaków z Ukrainy i Mołdawii. Lekarze będą badać poziom cukru i ciśnienia krwi, występowanie chorób układu oddechowego, czy badanie obecności różnych bakterii z uwzględnieniem tego, że na Ukrainie pacjenci mają szeroki dostęp do antybiotyków bez recepty.

W misji uczestniczą lekarze pediatrzy, internista, kardiolog, ortopeda, specjaliści chorób przewlekłych, zakaźnych oraz zaburzeń metabolicznych jest też pulmonolog. W specjalnym ambulansie przystosowanym do potrzeb tej wyprawy będą prowadzone badania laboratoryjne i ultrasonograficzne.

Jesienią wyruszy kolejna misja medyczna na Wschód, tym razem polscy lekarze pojadą do polskich rodzin mieszkających w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *