Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Lekarze polskiego pochodzenia z Winnicy jednoczą się w „Polskim Stowarzyszeniu Medycznym”

Lekarze polskiego pochodzenia z Winnicy jednoczą się w „Polskim Stowarzyszeniu Medycznym”

19 września w pomieszczeniu I Szpitala Położniczego w Winnicy odbyło się kolejne zebranie winnickich lekarzy polskiego pochodzenia, zorganizowane przez prezesa Winnickiego Polskiego Stowarzyszenia Medycznego – Gumeniuk Ałłę oraz Dnistrianską Antoninę. W zebraniu wzięło udział około 35 osób – studentów, internistów oraz lekarzy.

Ałła Gumeniuk w szczegółach opisała działalność swojej organizacji, która działa w 2 kierunkach – naukowym i kulturalnym. Stowarzyszenie nalicza około 30 osób, lekarzy różnych specjalizacji –  neuropatologów, ginekologów, kardiologów, oftalmologów, urologów oraz terapeutów. Członkowie stowarzyszenia  biorą aktywny udział w działalności naukowej. Tak członkowie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego mieli możliwość uczestniczyć w  5 międzynarodowych kongresach Polonii Medycznej, naukowych kongresach w Toruniu, brali aktywny udział w zjazdach lekarzy z Polski na Ukrainie, konferencjach oraz spotkaniach medyków na terytorium Ukrainy. Prawie wszyscy członkowie stowarzyszenia odbywali praktyki medyczne w Polsce.

„Oprócz działalności naukowej, – opowiada prezes stowarzyszenia, Ałła Gumeniuk, – członkowie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego z dużym entuzjazmem biorą udział w różnych imprezach kulturalnych – zebraniach w Winnickim Konsulacie, wycieczkach, pracach badawczych, „staramy się znajdować i odwiedzać miejsca na Ukrainie, gdzie zostawili po sobie ślady Polacy, tak, na przykład, odwiedziliśmy Żytomierz, Bar, Chmielnicki».
Polskie Stowarzyszenie Medyczne w Obwodzie Winnickim aktywnie współpracuje i z innymi organizacjami, w tym i z lwowskim stowarzyszeniem „Polak-lekarz”, a także z gazetami “ Słowo Polskie „(Winnica) oraz “ Gazeta Polska” (Żytomierz).

Oprócz Polskiego Stowarzyszenia Medycznego w Obwodzie Winnickim czyli  «dorosłej» organizacji medyków polskiego pochodzenia, istnieje również i «młodzieżowe» Stowarzyszenie Polskie Studentów Medyków w WinnicyMaceja Plazynskiego, prezesem którego jest Willa Tarnopolska.
«Praca Stowarzyszenia Polskiego Studentów Medyków w Winnicy zaczęła się pod patronatem Winnickiego konsulatu oraz konsula generalnego Krzysztofa Świderka, – opowiada Antonina Dnistrianska- najpierw studenci-medycy w Winnicy zaczęli współpracować z polskimi studentami dzięki konferencjom młodzieżowym, potem nasza współpraca rozszerzyła się, i studenci z Winnicy teraz mają możliwość odbywać praktyki na terytorium Polski». Organizacja młodzieżowa Stowarzyszenie Polskie Studentów Medyków w Winnicy także bierze aktywnie udział w życiu kulturalnym miasta, ostatnim takim  wkładem stało  się otwarcie muzeum lekarza polskiego pochodzenia LudwigaMalinowskiego.

Oprócz prezentacji działających w Winnicy organizacji medyków polskiego pochodzenia, na spotkaniu był rozpatrywany problem naturalnego planowania rodziny, który przedstawiła Antonina Dnistrianska.
«Temat naturalnego planowania rodziny staje się coraz to aktualniejszy nie tylko w naszym kraju ale i w innych państwach Europy. Właśnie dlatego na całym terytorium Ukrainy, Polski i w innych krajach świata organizowane są kursy, które zajmują się badaniem naturalnego planowania rodziny, nasze stowarzyszenie nawet otrzymało zaproszenie na konferencję naukową do Krakowie. Odbędzie się ona w grudniu, i wziąć udział w niej mogą wszyscy, kogo interesuje dany temat» – kontynuuje pani Antonina.

Prezesi oraz członkowie organizacji są pełni zapału, budują plany na przyszłość, postrzegając swój udział w polskiej organizacji jak ciekawy, pełen doskonałych perspektyw i możliwości.

{morfeo 186}

Anna Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code