Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Legendy krakowskie znają nawet w Krzyżopolu

Legendy krakowskie znają nawet w Krzyżopolu

Spotkanie Krzyżopolskiego Klubu Miłośników języka i kultury polskiej „Dialog”, poświęcone legendom krakowskim oraz podsumowaniu ubiegłego roku szkolnego, odbyło się w przedostatnim dniu maja w Krzyżopolu.

Młodzież, uczęszczająca na zajęcia do miejscowej polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły, która jeszcze kilka miesięcy temu nie mogła nawet przywitać się po polsku, dziś może pochwalić się bogatą polszczyzną i na zebraniach klubu zaśpiewać polskie piosenki, wyrecytować wiersze znanych polskich poetów i opowiedzieć o polskich tradycjach ludowych. Każde kolejne spotkanie klubu, oprócz ciekawych wykładów tematycznych, jest pewnym testem na poziom wiedzy uczniów szkoły języka polskiego z historii, literatury i kultury Polski. Teraz Józef Piłsudski czy Konstanty Ildefons Gałczyński są tak samo dobrze znani w Krzyżopolu, jak Taras Szewczenko czy Symeon Petlura.

Bardzo ciekawym okazało się spotkanie majowe, poświęcone legendom Krakowa. Dlaczego właśnie Kraków? Bo do dziś po Warszawie jest to najważniejsze polskie miasto, kulturowa stolica kraju. Kraków – to wizytówka Polski na arenie międzynarodowej. Co roku miasto odwiedzają rzesze turystów ze względu na bogactwo atrakcji architektonicznych, historycznych i przyrodniczych.

Każde stare miasto ma swoje legendy. Kraków oczywiście też. Tutaj rodziły się najwspanialsze legendy opowiadające o bohaterskich czynach młodych ludzi. Lajkonik, legenda o smoku wawelskim, czakramie, wieżach Kościoła Mariackiego, Wandzie, co nie chciała Niemca za męża, panu Twardowskim… Na pewno żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się tak bogatą tradycją ludową, jak była stolica Polski.

Teraz po poznaniu przez członków krzyżopolskiego Klubu Polskiego legend krakowskich z przekonaniem można powiedzieć, że Polacy Krzyżopola znają legendy krakowskie, nie gorzej, niż mieszkańcy Małopolski.

Majowe spotkanie Klubu, moderowane przez Wadyma Stanowskiego (prezesa Stowarzyszenia Polaków im. Darzyckiego) stało się podsumowaniem pracy organizacji oraz polskiej szkoły za ostatnie pięć miesięcy. Wytyczono nowe kierunki działań na okres letni. Bardzo duża zasługa jest w tym Łarysy Andronik – nauczycielki języka polskiego w krzyżopolskiej szkole nr 1 (jedyna szkoła która uczy polskiego w rejonie krzyżopolskim) oraz sobotnio-niedzielnej szkole przy Stowarzyszeniu Polaków im. Wojciecha Darzyckiego.

Wadym Stanowski, bwp

 

Młodzież, biorąca udział w spotkaniu majowym „Legendy krakowskie” w Krzyżopolu

 

Uczniowie polskiej szkoły w Krzyżopolu wraz z nauczycielką języka polskiego Łarysą Andronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code