Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Lech Wałęsa zgłosił więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Olega Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla

Lech Wałęsa zgłosił więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Olega Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla

Polska Akademia Filmowa poinformowała, że Lech Wałęsa, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej 1990-1995, wydał oświadczenie w sprawie Olega Sencowa:

W przededniu rocznicy polskiego Sierpnia 1980, który przyniósł jeden z najwspanialszych ruchów społecznych Solidarność, i zapoczątkował pokojowe zmiany, które w rezultacie przyniosły Europie Wschodniej wolność od totalitarnego ustroju, staję w obronie ukraińskiego reżysera, Olega Sencowa.

Sencow demonstrował na EuroMajdanie za Ukrainą w demokratycznej Europie. Następnie pokojowo przeciwstawiał się aneksji jego rodzinnego Krymu przez Rosję. Aresztowany przez służby rosyjskie, w procesie określonym przez Amnesty International jako “nieuczciwy proces przed wojskowym sądem” został skazany na 20 lat ciężkiego łagru, mimo, iż główny świadek oskarżenia odwołał swoje zeznania przed sądem jako „wymuszone torturami”. Ostatnie słowo Sencowa, w którym prosi naród rosyjski, by „nauczył się nie bać”, jest przykładem podziwu godnej postawy na rzecz braterstwa między narodami.

Sencow, odsiadując swój wyrok, ponad 100 dni temu podjął i wciąż prowadzi głodówkę występując o uwolnienie wszystkich ukrainskich więźniów politycznych więzionych przez Rosję, jednocześnie nie występując o wolność dla siebie.

Oleg Sencow w moim najgłębszym przekonaniu swoim działaniem uosabia wszystkie ideały, które przyświecały również mnie, kiedy prowadziłem swoją pokojową walkę o przyszłość świata. Wiara w demokrację, pokojowe metody działania, brak nienawiści,  działanie na rzecz braterstwa między narodami i ostateczne poświęcenie własnej osoby dla dobra innych, niesprawiedliwie pokrzywdzonych ludzi – to cechy godne najwyższego uznania wolnego świata.

Z tych powodów zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o uwolnienie Olega Sencowa i zgłaszam Olega Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla.

Gdańsk, 28 sierpnia 2018

Słowo Polskie, 30.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code