Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Lato z Domem Polskim”

„Lato z Domem Polskim”

Dom Polski w Żytomierzu ma dawną tradycję organizacji półkolonii letnich dla dzieci pochodzenia polskiego. W 2012 roku dzięki wsparciu winnickiego Konsulatu Generalnego RP  Dom Polski(DP) zebrał dzieci w ramach projektu „Lato z Domem Polskim”. W roku bieżącym, także przy wsparciu polskiej placówki dyplomatycznej oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, ten projekt edukacyjny odżył od nowa. Do udziału w projekcie zaproszono 25 dzieci w wieku od 9 do 12 lat z rodzin polskich, w większości katolickich.

Organizatorzy postarali się urozmaicić dzieciom pobyt w DP poprzez  gry rozwijające, zajęcia języka polskiego, zajęcia muzyczne, spotkanie z duszpasterzem, wycieczki do muzeum oraz kąpiele w basenie.

Opiekę merytoryczną nad dziećmi sprawiały studentki III roku wydziału filologicznego Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego imienia Iwana Franki.

Każdy dzień zaczynał się od zajęcia z języka polskiego. Następnie lekcje z muzyki prowadziła Łarysa Bojko.

Ksiądz Jarosław Giżycki przychodził do dzieci na „Spotkania z Bogiem”. Pod czas jednego z takich spotkań 14 czerwca dzieci mieli wyjątkowa możliwość zwiedzenia Mobilne Muzeum Jana Pawła II, które właśnie w tym dniu gościło w Żytomierzu. Wielka atrakcją dla dzieci był wyjazd do pięknego zamku w Radomyszlu.

W ostatnim dniu półkolonii dzieci pod kierownictwom wychowawczyń i nauczycieli prezentowali mini-koncert dla rodziców. Po dwóch tygodniach zajęć językowych wychowankowie chętnie mówili po polsku, pokazując ojcom i matkom, że nauczenie się języka ich przodków wcale nie jest trudne. Podczas koncertu uczniowie prezentowali widzom wycieczkę poetycką po największych miastach Polski, zaśpiewali piosenek w języku polskim oraz zatańczyli.

Natalia Michajłowska

Zdjęcia z wakacji z Domem Polskim

{morfeo 349}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code