Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Łączymy się, radujmy się, śpiewajmy razem!

Łączymy się, radujmy się, śpiewajmy razem!

W Filharmonii winnickiej odbył się kolejny ponadregionalny Festiwal Kultury Polskiej.

Warto dodać, że to była już dwudziesta druga jego edycja. I jak zawsze była poświęcona rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na Festiwalu byli obecni przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy na czele z Damianem Ciarcińskim, przedstawiciele władz lokalnych, prezesi polskich organizacji z Żytomierza, Winnicy, Kijowa, nauczyciele języka polskiego, dyrektorzy szkół, członkowie polonijnych zespołów artystycznych oraz władz obwodowych.

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się emisją filmu, przygotowanego przez autora pieśni „Nasze drogi” Jerzego Singalewicza oraz jego zespół, którzy później wystąpił na żywo.

„W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 30. rocznica odzyskania przez niepodległości przez Ukrainę. Przypomnę, że 30 lat temu Polska była pierwszym państwem na świecie, które uznało ukraińską niepodległość. Jest bardzo ważne żebz tego nie zapominali. Wy, drodzy rodacy, jesteście obywatelami tego kraju, nie jesteście zagrożeniem, jesteście bogactwem które wzbogaca tą Ukrainę. Państwo polskie jednoznacznie podtrzymuje Ukraine…” – mówił podczas otwarcia imprezy Damian Ciarczyński.

Na Festiwalu wystąpiła liczna rzesza zespołów oraz solistów. Niektórzy po raz pierwszy.

„22 Festiwal Kultury Polskiej Winnicy tradycyjnie jest poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdego roku mamy możliwość gościć wielu wspaniałych polskich zespołów z obwodu winnickiego, żytomierskiego, chmielnickiego i nawet parę lat temu były zespoły z obwodu czerniowickiego. W tym roku mamy nowych uczestników. Przede wszystkim to solistka Natalia Zubareva, reprezentują Żytomierski Obwodowy Związek Polaków. A także cieszył dzisiaj widzów swoim występem wokalno-instrumentalny zespół „Jurek i przyjaciele” z miasta Chmielnickiego, który też w tym roku był uczestnikiem po raz pierwszy” – mówiła Alicja Ratyńska, prezes Związku Polaków Winniczyzny, główny organizator festiwalu.

Znane polskie pieśni patriotyczne „Żeby Polska była polska” oraz „Czerwone maki na Monte Cassino” wykonała solistka Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Natalia Zubarewa.

„Śpiewam od ponad 10 lat. To bardzo przyjemnie, że zawsze śpiewam patriotyczne pieśni, które prezentują nam kawałek historii. To jak obrazek Jana Matejki, ale tylko głosem – dźwiękiem” – powiedziała Natalia Zubarewa.

Den Makowski, 11 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code