Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Łączą nas wspólne wartości chrześcijańskie – kapelan XVIII Rajdu Katyńskiego w Winnicy

Łączą nas wspólne wartości chrześcijańskie – kapelan XVIII Rajdu Katyńskiego w Winnicy

29 sierpnia ponad 90-osobowa ekipa uczestników XVIII motorowego Rajdu Katyńskiego zwiedziła m.in. Żytomierz, Berdyczów, Winnicę oraz Latyczów.

Trasa Międzynarodowego Rajdu, członkami którego są motocykliści z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów europejskich, w 2018 prowadzi wokół Morza Czarnego. Stanem na koniec sierpnia jego uczestnicy pokonali ponad 7 tysięcy kilometrów. „Zdarza się nam pokonywać do 700 kilometrów dziennie” – mówił jeden z nich.

W Winnicy goście na motorach oddali hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu pod tablicą Naczelnego Wodza przy ulicy Sobornej, złożyli znicze i wieńce pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele kapucynów i na terenie winnickiego Parku Kultury, część którego zajmuje zdewastowany przez bolszewików w 1936 roku polski cmentarz oraz miejsce, gdzie znajdowały się zbiorowe mogiły ofiar Wielkiego Terroru (1937-1938).

„Łączą nas wspólne wartości. Jesteśmy z wami w miejscu, gdzie pozostały ślady polskiej historii, gdzie ginęli Polacy w trakcie represji bolszewickich” – mówił kapelan Rajdu.

„Jesteście na terenach, gdzie zachowały się największe skupiska Polaków” – zaznaczył, zwracając się do motocyklistów Konsul RP w Winnicy Damian Ciarciński. Podczas słów powitalnych wspomniano o tragedii, której doświadczyli Polacy zarówno w Katyniu jak i na Podolu i Żytomierszczyźnie w latach 1937-1938, kiedy trwała tzw. „Operacja Polska” NKWD oraz o pobycie w Winnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczestników Rajdu Katyńskiego witali przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, miejscowych organizacji polskich oraz duchowieństwo.

Redakcja, 30.08.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code