Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kwitnie polska poezja w Sławucie…

Kwitnie polska poezja w Sławucie…

W Sławucie nad Horynią, w jednym z najstarszych regionów współczesnej Ukrainy – na Wołyniu – znów zabrzmiała cudowna polska poezja epoki romantyzmu, dwudziestolecia międzywojennego i epoki współczesnej.

Tym razem konkurs recytatorski dla dzieci z 5-11 klas zagościł w Ogólnokształcącej Szkole nr 4 za pozwolenia dyrektora placówki Ireny Janisewycz. W imprezie wzięli udział nie tylko uczniowie szkoły, ale także i młodsi członkowie Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia imienia Romana Damiana Sanguszko.

Inicjatorką konkursu była nauczycielka języka polskiego Oksana Kyryczenko, która przy wsparciu Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza, od wielu lat pilnie pracuje nad popularyzacją polskiej kultury w Sławucie.

Współorganizatorem konkursu było również wyżej wymienione Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie imienia Romana Damiana Sanguszko, celem i zadaniem którego jest rozpowszechnianie i pielęgnowanie polskości.

Prawdziwym prezentem stała się obecność i uczestnictwo w komisji konkursowej nauczyciela języka polskiego, Barbary Burskiej (oddelegowanej na Ukrainę przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą), która dużo lat swej działalności profesjonalnej  poświęca dzieciom i dorosłym. Nie mniej ważną była ocena konkursowa  prezesów Związku Polaków na Ukrainie (Oddział w Nietyszynie i Oddział w Berezdowie) – Wandy Szatkowskiej i Emilii Rybickiej.

Ważnym akcentem konkursowym w ramach współpracy z Urzędem Miasta Sławuta była obecność Naczelnika Oddziału Komunikacji Międzynarodowej, Pani Heleny Bondar.

Radosna atmosfera spotkania, duch polskiej poezji, osobliwe przeżycie konkursu – wybór zwycięzcy stał się dość trudnym zadaniem dla komisji konkursowej. Dobra znajomość tekstu, wysoki poziom artystyczny, charakterystyczne cechy poetyckich obrazów, oraz poezja wybitnych polskich poetów, sprawiały niesamowite wrażenie na wszystkich obecnych.

Eliminacje w trzech grupach wiekowych, zostały wzbogacone ciekawymi krótkimi filmikami o postaciach autorów wierszy: Janowi Brzechwie, Julianowi Tuwimie, Juliuszowi Słowackiemu i wiązanką muzyczną pieśni w języku polskim, przygotowanych przez kierownika muzycznego w szkole nr.4 Oksanę Tomczuk.

Główne nagrody przypadły:

Pierwsza kategoria  (dzieci 5-6 klasy) :

1 miejsce – Dasza Wojciechowska z wierszem „Smok” Jana Brzechwy,                                                                       
2 miejsce – Irena Radiszewska z wierszem „Jajko” Jana Brzechwy,
2 miejsce – Natalia Sereda z wierszem „Żaba” Jana Brzechwy,
3 miejsce – Weronika Kyryczenko z wierszem „Kwowa” Jana Brzechwy,

Druga kategoria  (dzieci 7-8 klasy) :

1 miejsce – Karina Hnatiuk z wierszem „Kot” Juliana Tuwima,
2 miejsce – Alina Poliszczuk z wierszem „Noc” Juliana Tuwima,
3 miejsce – Władysław Anfimow z wierszem „Warszawa” Juliana Tuwina,

Trzecia kategoria  (młodzież z 9-11 klasy):

1 miejsce – Tetiana Leonczuk z wierszem „Proroctwo” Juliusza Słowackiego,
2 miejsce – Jana Marczuk z wierszem „Kiedy prawdziwie Polacy powstaną” Juliusza Słowackiego,
3 miejsce – Artem Bondar z wierszem „Jeżeli kiedy w mojej krainie” Juliusza Słowackiego.

Wszystkie bez wyjątku dzieci otrzymały słodycze i podziękowania, a zwycięzcy – odznaki i prezenty.

Wiktoria Pachomowa, Polskie Kultualno-Oświatowe Stowarzyszenie m. Romana Damiana Sanguszko, 22.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code