Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kwiaty na Cmentarzu Orląt i w miejscu spoczynku poległych żołnierzy ukraińskich w Dniu Święta Wojska Polskiego

Kwiaty na Cmentarzu Orląt i w miejscu spoczynku poległych żołnierzy ukraińskich w Dniu Święta Wojska Polskiego

Wojna i wspólny wróg jednoczy. Nawet w sprawach trudnych. Takie wrażenie można było odnieść w poniedziałek 15 sierpnia w cieniu kolumn Cmentarza Orląt Lwowskich przy których wspólnie zebrali się przedstawiciele władz i środowisk polskich i ukraińskich.

Udział w lokalnych obchodach Święta Wojska Polskiego wzięli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Lwowa Andrij Sadowyj, szef Lwowskiej Administracji Obwodowej Maksym Kozyckij, miejscowi Polacy i inni honorowi goście.

Przed złożeniem kwiatów i zapaleniu zniczy przy grobach Polaków, lotników amerykańskich i Ukraińców wybrzmiały słowa nadziei na rychłe zwycięstwo i zwiększenie poziomu współpracy polsko-ukrainskiej.

– Ukraińscy żołnierze Atamana Petlury w roku 1920 trzymali linię Zbruczu, walczyli pod Zamościem. Mam wrażenie, że w roku 2022 mamy do czynienia z podobną sytuacją. Tyle, że teraz ukraiński żołnierz własną piersią osłania całą Europę. Dzisiaj państwo polskie wspiera jak może Ukrainę w walce o niepodległość – mówił Michał Dworczyk.

– Dziękuję bardzo wszystkim Polakom za tą pomoc którą dzisiaj nam okazujecie. Nasza siła w jedności. Tak będzie i my zwyciężymy bo jesteśmy razem – zaznaczył Kozycki.

– Lwowianie i goście naszego miasta. Dla mnie osobiście życie podzieliło się na przed i po 24 lutego. To był napad na wolny świat. Pierwszy, kto wyciągnął rękę pomocy byli polscy bracia i polska broń dziś walczy i zwycięża na Ukrainie. Razem rodzi się taka siła, której mogą pozazdrościć wielkie unie i sojusze – dodał mer Lwowa Sadowyj.

We Lwowie uczestnicy uroczystości nie zapomnieli o oddaniu hołdu poległym Strzelcom Siczowym oraz żołnierzom zabitym w obecnej wojnie.

Wcześniej tego samego dnia w katedrze łacińskiej we Lwowie odbyła się odpustowa msza święta. W Stryju minister Dworczyk i Eliza Dzwonkiewicz razem z merem miasta Olehem Kaniwcem i przedstawicielami środowiska polskiego wzięli udział w poświęceniu odnowionej kwatery żołnierzy polskich 1920 r. na miejscowym cmentarzu.

Redakcja, 15 sierpnia 2022 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *