Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kulturalno-Oświatowe Centrum imienia Juliusza Słowackiego w Chmielnickim obchodziło swoje 10-lecie

Kulturalno-Oświatowe Centrum imienia Juliusza Słowackiego w Chmielnickim obchodziło swoje 10-lecie

Z okazji 10-lecia Kulturalno- Oświatowego Centrum im. J. Slowackiego, działającego w Chmielnickiego w Bibliotece Obwodowej dla dzieci im. Tarasa Szewczenki odbyła się uroczystość z fragmentami konferencji naukowo- historycznej  pt. „Represje Polaków na Podolu w latach 1920-1930”.

Słowo wstępnie wygłosił prezes Obwodowego Związku Polaków Franciszek Micinski , który przeczytał list gratulacyjny od władz obwodowych.

Imprezę z okazji 10-lecia KOC im. J. Slowackiego zaszczycili swoją obecnością konsulowie Joanna i Bartosz Szeligowie z KG RP w Winnicy, którzy przekazali pozdrowienia i gratulacje od szefa placówki Konsula Generalnego Damiana Ciarcińskiego.

Ks.proboszcz Wiktor Tkacz odczytał referat o represjach katolików oraz księży na Podolu w latach 30-ch, o niełatwej pracy księży i prześladowaniach w latach 50. i 90., stanie religijnym ludności Podola w tamtych czasach.

Dr Irena Saszko zaprezentowała jako teolog referat nt. „Przetrwali, aby dać świadectwo”, o cenie zapłaconej przez polskie rodziny katolickie w ZSRR za wierność tradycjom i wierze ojców – dziadów, za polskość .

Historyk Wasyl Gorbatiuk przedstawił napisaną przez niego książkę  pt. „Wypędzeni z Raju”, jako daninę pamięci o swoich ziomkach-Polakach z jego rodzinnej wsi i ich burzliwych losach w trudnych latach, o prześladowaniach za przynależność do narodowości polskiej.

Wokalny Amatorski Zespół „ROZMARYN”, działający przy Centrum im. J. Slowackiego wykonał wiązankę polskich piosenek ludowych i żołnierskich, darując wszystkim obecnym dobry nastrój.

Na zakończenie święta członkowie i uczestnicy uroczystości otrzymali upominki oraz podziękowania za wieloletnią współpracę na rzecz krzewienia polskości i rozwoju Kulturalno-Oświatowego Centrum im. J.Slowackiego z rąk polskich konsulów i wykonanie pamiątkowe zdjęcie.

Uroczystość odbyła się z dotrzymaniem obowiązujących reguł kwarantanny w czasie epidemii koronawirusa.

Słowo Polskie za: Ludmiła Kotyk, FB, 20 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code