Jesteś tutaj: Home » Inne » „Kuchnia socjalna” dla uciekinierów wojennych i potrzebujących w Żytomierzu

„Kuchnia socjalna” dla uciekinierów wojennych i potrzebujących w Żytomierzu

Już w najbliższy wtorek, 18 października br., w Żytomierzu rozpocznie swoje działania „Kuchnia socjalna”, która zapewni bezpłatne ciepłe obiady dla przesiedleńców i osób potrzebujących. Planowano, że każdego dnia skorzysta z obiadów do 300 osób.

„Przede wszystkim są to osoby wewnętrznie przesiedlone. Ponadto zaproponowano nam wyżywienie osób samotnych, osób chorych, które są obsługiwane w Centrum Terytorialnym i mieszkają w rejonie Polewa, osób niepełnosprawnych” – zaznaczyła dyrektor Departamentu polityki socjalnej Wiktoria Krasnopir.

Projekt realizowany jest przez Fundację charytatywną „Caritas-Spes” wraz z Radą Miejską przy wsparciu partnerów z Włoch, którzy dostarczyli wyposażenie oraz wzięli na siebie koszty utrzymania kuchni i zakupu produktów.

Oprócz samej kuchni na terenie znajduje się budynek administracyjny do rejestracji osób, w którym będą wydawane specjalne karty z kodami QR do przyjmowania ciepłych obiadów. Dobroczyńcy postawili również namiot, w którym w razie potrzeby ludzie będą mogli od razu zjeść obiady.

„To będzie pierwsze danie, drugie danie, będziemy dawać ze sobą również kawę i herbatę. Przygotowaliśmy próbny obiad na 150 osób. Ludzie, którzy przyszli na obiad, nie narzekali. Mówili, że było pyszne” – mówi dyrektor Diecezjalnej FCh „Caritas-Spes” Witalij Umiński.

Obecnie organizatorzy zastanawiają się, jak wyżywić jak najwięcej osób i nie przeoczyć żadnej potrzebującej osoby.

„Obecnie mamy 150 osób, 50 z nich to wewnętrznie przesiedlone osoby. Mogą przychodzić codziennie i raz dziennie otrzymywać gorący obiad. Jeżeli ilość osób zwiększy się, to będziemy wtedy zastanawiać się, jak to wszystko powiększyć. W tej chwili jesteśmy w stanie obsłużyć tą ilość ludzi co mamy, z wyjątkiem soboty i niedzieli. Ale za każdym razem muszą podpisać się, że otrzymali obiad i co miesiąc wysyłamy raport do naszych partnerów we Włoszech” – mówi dyrektor Diecezjalnej FCh „Caritas-Spes”.

„Kuchnia socjalna” to nie jedyny projekt, który zapewnia darmowe gorące obiady dla tych, którzy tego potrzebują. Jednak jeden z najpotężniejszych” – mówi dyrektor Departamentu polityki socjalnej.

W dniu 5 października komitet wykonawczy RM Żytomierz podpisał Umowę o współpracy z Fundacją Charytatywna w Żytomierzu „Kuchnia Socjalna”.

Walentyna Jusupowa za Żytomierska Rada Miejska, 17 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *