Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Kuchciński: inicjatywa Trójmorza powinna obejmować także Ukrainę, Mołdawię oraz państwa kaukaskie

Kuchciński: inicjatywa Trójmorza powinna obejmować także Ukrainę, Mołdawię oraz państwa kaukaskie

fot. twitter.com/Marek Kuchciński

W Rzeszowie Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński uczestniczył w konferencji poświęconej 25. rocznicy powstania Euroregionu Karpackiego.

Uczestników spotkania nawoływał, aby przyłączyli się do głosów, które zwracają uwagę, żeby inicjatywa Trójmorza nie ograniczało się wyłącznie do państw Unii Europejskiej – „to jest 12 państw członków UE od Estonii po Chorwację”.

“Jeżeli myślimy o przyszłości, o takich inicjatywach i rozwoju takich inicjatyw jak Międzymorze, czy jak Trójmorze, to widać wyraźnie, że Euroregion Karpacki przez to całe pokolenie przygotował drogę do łatwego rozwoju takiej współpracy. Sadzę, że słuszne są postulaty, żebyśmy tą współpracą międzynarodową obejmowali, czy rozszerzali na państwa na wschód od granicy Schengen, czy granicy UE, a więc na Ukrainę, Mołdawię, państwa kaukaskie. I wszystkie inne, które chciałyby włączyć się do wspólnego rozwoju” – mówił marszałek Sejmu.

W Debreczynie na Węgrzech w 1993 roku przedstawiciele władz regionalnych przygranicznych obszarów Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy podpisali porozumienie o utworzeniu Związku Międzyregionalnego Euroregion Karpacki. W późniejszym okresie do euroregionu dołączyły przygraniczne regiony Rumunii. Jego celem jest wspieranie różnych form współpracy transgranicznej.

Z Polski w skład euroregionu wchodzi Podkarpacie; z Ukrainy obwody: lwowski, zakarpacki, iwanofrankowski i czerniowiecki.Obszar euroregionu obejmuje ok. 154 tys. km kw, a zamieszkiwany jest przez ponad 15 mln ludności.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://www.gospodarkamorska.pl, 14.10.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code