Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ku czci księdza Kazimierza Mazura z Krasiłowa

Ku czci księdza Kazimierza Mazura z Krasiłowa

Pod koniec lata 15 sierpnia, kiedy Polska i cały świat katolicki obchodzą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,  w Krasiłówie mieliśmy  jeszcze jedno wydarzenie: uroczyste odsłonięcie i poświęcenie w krasiłowskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa tablicy pamiętnej ku czci księdza Kazimierza Mazura.

Po zakończeniu wojny polsko–rosyjskiej 191921 i pokoju ryskim 1921 parafia pod opieką duchową ks. Mazura znalazła się poza obszarem Polski, na terenie ZSRS. W dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a jednocześnie w 1. rocznicę polskiego zwycięstwa nad Rosjanami w bitwie warszawskiej (zwanej „cudem nad Wisłą”) późnym wieczorem do drzwi plebanii zaczęli walić rosyjscy żołdacy i komunistyczni komisarze. Krzyczeli, że chcą rozmawiać z „popem”. Gdy poprosił, by przyszli rano następnego dnia, zaczęli strzelać w drzwi… Jedna z kul raniła go śmiertelnie…

To spotkanie zorganizowane przez proboszcza parafii było złożeniem hołdu temu niezłomnemu kapłanowi.

Odsłonięcie i poświęcenie poprzedziła Msza święta  pod przewodnictwem kustosza  br. Piotra Błażeja Suski, proboszcza parafii Macieja Styburskiego inicjatora i organizatora tego wydarzenia i nowo przybyłego do parafii br.Antona Podgornego.

Po zakończeniu mszy świętej udaliśmy się w uroczystej procesji na stary polski cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przy grobie Kazimierza Mazura. Brat Maciej Styburski zachęcił wszystkich do modlitwy za zmarłego w języku polskim i ukraińskim, dodawszy że nasi parafianie wyjątkowo mają swego patrona- polskiego księdza.

 Bardzo symbolicznie, że przeddzień święta Wojska polskiego  na Cmentarzu Prawosławnym na Woli Prezydent Andrzej Duda, oddając  hołd żołnierzom broniącym wolności Ukrainy i Polski w latach 1918-1920, podkreślił w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r że „… pamiętamy także o naszych sojusznikach, bohaterach innych narodów, którzy stali z naszymi żołnierzami ramię w ramię i z nimi walczyli z bolszewikami. Pamiętamy o żołnierzach Ukraińskiej Republiki Ludowej, która wystawiła wtedy największe siły w wojnie polsko-bolszewickiej, oczywiście zaraz po polskiej olbrzymiej, milionowej armii…”

 Ruslan Garnyk, prezes SO „Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie miasta Krasiłowa”, 19 sierpnia 2021 r.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *