Jesteś tutaj: Home » Inne » Krzywy Róg miastem partnerskim Lublina

Krzywy Róg miastem partnerskim Lublina

Fot. lublin.eu

Krzywy Róg (ukr. Кривий Ріг) będzie kolejnym miastem partnerskim Lublina. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę o podpisaniu umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Krzywym Rogiem. Wówczas miasto i hromadę Krzywy Róg reprezentował radny Yurii Krasnozhon. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy obydwoma miastami. Krzywy Róg stanie się dziewiątym miastem partnerskim Lublina na Ukrainie, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska, Łucka i Charkowa.

Krzywy Róg od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej jest celem wielu ataków rakietowych. Z Lublina dociera tam pomoc humanitarną zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, odzież, czy artykuły medyczne zakupione ze środków pochodzących z darowizn. W najbliższym czasie, Protection Civile, francuska organizacja wspierająca ludność cywilną w sytuacjach kryzysowych, we współpracy z Lublinem, wyśle do Krzywego Rogu generator dużej mocy.

„Z wielkim zadowoleniem przyjmuję decyzję Rady Miasta Lublin dotyczącą zawarcia umowy partnerskiej o współpracy pomiędzy Lublinem a Krzywym Rogiem. Lublin to nasz niezawodny partner, z którym Krzywy Róg współpracuje od wielu lat. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za pomoc udzieloną naszemu miastu podczas wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie” – mówi Jurij Wiłkuł, Mer Krzywego Rogu.

Formalna współpraca Lublina z Krzywym Rogiem rozpoczęła się jeszcze w roku 2017, kiedy przedstawiciele władz obydwu miast podpisali list intencyjny o współpracy. Delegacje z Krzywego Rogu wielokrotnie odwiedzały Lublin z wizytami roboczymi oraz były uczestnikami Kongresu Współpracy Transgranicznej. Krzywy Róg był jednym z miast ukraińskich uczestniczących w projekcie „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”, a w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w mieście tym odbyły się dwie debaty społeczno-historyczne skupiające się przede wszystkim na analizie Unii Lubelskiej oraz współczesnych założeniach Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej i NATO.

Miasto Krzywy Róg jest siódmym co do wielkości miastem Ukrainy. Położone jest w środkowo-wschodniej części kraju. Na początku roku 2022 miasto liczyło 689 tysięcy mieszkańców. To duży ośrodek przemysłowy. Jest jednym z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. Miasto słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych.

Sergij Porowczuk za: lublin.eu, 5 lutego 2023 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code