Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Krzyżopolskie studio teatralne „Świat po drugiej stronie lustra”

Krzyżopolskie studio teatralne „Świat po drugiej stronie lustra”

W krzyżopolskiej szkole średniej  nr 1, w której dzieci fakultatywnie uczą się  języka polskiego, już od dziesięciu lat działa studio teatralne „Świat po drugiej stronie lustra”. To studio powstało jeszcze w 2004 roku dzięki zaangażowaniu nauczycielek Łarysy Andronik i Iryny Placok przy współpracy z zastępcą dyrektora szkoły Haliną Zabołotną.

Kierownik artystyczny teatru, Łarysa Andronik opowiada, że w repertuarze teatru młodzieżowego znalazły się inscenizacje dzieł polskich, ukraińskich, rosyjskich a także żydowskich pisarzy. Premierowe wystąpienie odbyło się w 2011 roku, publiczności wtedy zaprezentowano inscenizację bajki Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

Pod koniec lutego roku bieżącego młodzież szkolna, wśród której są także dzieci członków polskiej organizacji Krzyżopola, przygotowali spektakl kukiełkowy na podstawie bajki Jana Brzechwy „Czerwony kapturek”, premiera którego odbyła się przy pełnej sali widzów.

Jana Brzechwę śmiało można nazwać naszym Rodakiem, bo urodził się ten znany polski poeta i pisarz, w miasteczku Żmerynka (obwód winnicki). Skończył on gimnazjum w Kijowie i uważał Ukrainę za swoją małą Ojczyznę, tak jak i większość miejscowych Polaków.

Warto zauważyć, że uczestnikami tego spektaklu są uczniowie średnich i młodszych klas, którzy nie tylko uczą się języka polskiego, ale interesują się także polską literaturą, historią Polski i kulturą zachodniego sąsiada, który często był krajem ich przodków. Mimo młodego wieku artystów można stwierdzić, że krzyżopolskie studio teatralne ma przed sobą wielką perspektywę.

W czasie, gdy pod wpływem czynników zewnętrznych, agresji Rosji na terytorium suwerennego państwa dochodzi do rozpadu Ukrainy, studio „Świat po drugiej stronie lustra” pokazuje, że połączony polsko-ukraiński zespół małych artystów może wspólnie działać i tworzyć Sztukę, którą bez wątpienia jest mistrzostwo inscenizacji teatralnej.

Uczestnicy krzyżopolskiego studia teatralnego „Świat po drugiej stronie lustra” dziękują swojej kierowniczce Łarysie Andronik za ciekawe chwile wspólnej zabawy i kontakt z dziełami wybitnych dramaturgów. Pani Łarysa jest również nauczycielką języka polskiego w szkole nr1 a także sobotnio – niedzielnej szkole przy Krzyżopolskiej Rejonowej Organizacji Społecznej „Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego”.

Wadym Stanowski, bwp

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code