Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Krzewienie pamięci międzypokoleniowej

Krzewienie pamięci międzypokoleniowej

Po raz pierwszy młodzież z Chmielnika ucząca się polskiego wzięła udział w konkursie “Niepodległość i Pamięć” organizowanym przez Fundacje Wolność i Demokracja.

Celem Konkursu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków / pradziadków, relacji, które są cenne i uchwytne w bardzo krótkim czasie. A również dotarcie do rodzinnych archiwów, które pozwolą wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje, zebrać dary kultury polskiej, wiersze, piosenki, powiedzenia by można było je utrwalić i przekazać następnym pokoleniom.

Projekt oparty na zbieraniu polskich śladów na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Śladów, które zachowały się w polskich rodzinach i w pamięci ich członków. Projekt polega na przeprowadzeniu przez ucznia rozmowy z członkiem rodziny lub z osobą polskiego pochodzenia i zapisaniu jej w specjalnym zeszycie zatytułowanym „Zapomniane odzyskane”.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów z Chmielnika, Trzy najlepsze prace – Anny Brylant, Jarosława Dowgaluka i Augusty Pawluk trafiły do Warszawy by wziąć udział w II etapie.

Konkurs „Niepodległość i Pamięć” odbywa się w ramach projektu „ DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code